وبلاگ

5 نکته مهم در مورد ممنوعیت مبادلات رمزارزها در چین

China Crypto ban 01
رمز ارزها

5 نکته مهم در مورد ممنوعیت مبادلات رمزارزها در چین

بانک مرکزی چین (PBOC) دستورالعمل های جدیدی را در جهت ممنوعیت کلیه مبادلات و معاملات مبتنی بر رمزارزها در چین را اعلام کرد. این بانک تمام معاملات مربوط به رمزارزها را غیرقانونی دانست و به مقامات زیربط دستور داد تا اقدامات جدی علیه مزارع استخراج رمزارزها موجود در این کشور اتخاذ کنند. همچنین ارائه خدمات توسط صرافی های ارز دیجیتال خارجی در چین را نیز به کل ممنوع اعلام کرد.

ممنوعیت سراسری جدید مبادلات رمزارزها در چین منجر به کاهش شدید قیمت این رمزارزها از جمله بیتکوین، اتریوم و برخی دیگر ارزها شده است. با این وجود، فعالین این بازار واقعاً از این حرکت شوکه نشدند، زیرا چین در موارد متعددی در گذشته نیز بیت کوین و سایر دارایی های رمزنگاری شده را ممنوع کرده بود. با این حال، برخی فعالین بازار معتقدند که این دستورالعمل های جدید با اقدامات مشابه قبلی که توسط خود بانک مرکزی چین انجام شده است کمی تفاوت دارد که این تفاوتها را میتوان در 5 نکته خلاصه کرد:

1. مزارع استخراج در چین را میتوان کلا به عنوان صنایع و مشاغل حذف شده طبقه بندی کرد: دستورالعمل های مقابله ای جدید، استخراج رمزارزها را کلا یک صنعت حذف شده و غیر قانونی می داند. چین یکبار دیگر در سال 2019 نیز استخراج رمزارزها را در لیست “صنایع حذف شده و غیر قانونی” قرار داده بود اما خیلی زود این صنایع را از لیست مذکور حذف کرد.

2. اولین اشاره واضح به بیت کوین، اتریوم و تتر: در آخرین دستورالعمل های نظارتی برای اولین بار از بیتکوین، اتریوم و تتر نام برده شده است. پیش از این، دارایی های رمزنگاری شده در مجموع دارایی های مجازی نامیده میشدند اما معاون رئیس بانک مرکزی چین، فن ییفی، گفت که این دارایی ها می تواند منجر به از بین رفتن سیستم پولی موجود شود.

3. اولین دستور متمرکز ممنوعیت مبادلات رمزارزها: تا قبل از این دستورالعملهای جدید، بیشتر فعالیت های مقابله ای با گسترش مبادلات و استفاده از رمزارزها در چین توسط مقامات ایالتی و استانی انجام میشد. با وجود نظارت کلی دولت چین، تا قبل از این هیچ اقدام نظارتی بصورت مستقیم توسط دولت اعمال نشده بود اما این بار دیوان عالی کشور، دادستانی کل، وزارت امنیت عمومی و اداره کل تبادلات ارزهای خارجی برای همکاری گسترده در پی وضع و اجرای قوانین جدید مبتنی بر ممنوعیت کامل فعالیت های مرتبط با رمزارزها گرد هم جمع شده اند. 

4- شرکتهای داخلی مرتبط با ارائه کنندگان خدمات رمزارز محور خارجی مسئول هر گونه انجام تبادلات رمزارز پایه در چین شناخته خواهند شد: دستورالعملهای جدید همچنین تهدیدات بزرگی را برای ارائه دهندگان چینی خدمات تجاری و فناوری ایجاد می کند چراکه در صورت داشتن هر گونه همکاری با شرکت های ارائه کنندگان خدمات رمزارز محور خارجی، به عنوان ناقض قوانین جدید پاسخگو خواهند بود.

5. دولت از افرادی که متحمل ضررهای ناشی از مبادلات رمزارزها شوند حمایت نخواهد کرد: این دستورالعمل ها به وضوح بیان میکنند که هر شخصی که با فعالیتهای تجاری رمزارز محور نقض قوانین کند، مشمول حمایت های قانونی و مدنی نخواهد بود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان