وبلاگ

بررسی اجمالی بازار سهام آسیا در شروع سال 2022

Asian Stock Market
اخبار

بررسی اجمالی بازار سهام آسیا در شروع سال 2022

بر خلاف انتظارها، سهام آسیایی نتوانستند از ابتدای سال 2022 میلادی به خوبی بدرخشند، حتی در شرایطی که شاخص Nikkei 225 ژاپن و ASX 200 استرالیا از ابتدای سال 2022، هر کدام بیش از 1.50 درصد رشد داشتند و شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه MSCI تا ابتدای سشن معاملاتی امروز اروپا، 0.08 درصد کاهش پیدا کرد که عمدتا دلیل آن را می توان به بدبینی بازارها نسبت به وضعیت اقتصادی چین و افزایش نرخ سود اوراق خزانه داری آمریکا نسبت داد.

طی چند ماه گذشته، سهام شرکتهای ژاپنی، نیوزلندی و استرالیایی بیشتر دنباله رو روند رشد والت استریت بودند و انتظار میرفت با شروع سال جدید میلادی نیز با رشد خوبی مواجه شوند. تقویت سنتیمنت صعودی بازار سهام در چشم سرمایه گذاران را می توان عمدتا به دلیل انتظارات برای اعمال سیاستهای پولی انقباضی از سوی اقتصادهای کلیدی مانند ایالات متحده و چین دانست.

با این حال، باید توجه داشت که وخیم تر شدن شرایط همه گیری گونه جدید ویروس کرونا در کنار افزایش میزان بازدهی اوراق خزانه داری ایالات متحده سدی برای روند رشد بازار سهام است. از سوی دیگر، شاخص خرید مدیران بخش تولید (PMI) چین در دسامبر به بالاترین حد خود در شش ماه اخیر رشد داشت و شاخص خرید مدیران بخش تولید (PMI) استرالیا نیز بالاتر از حد انتظارات درآمد که این نشان از انتظارات برای افزایش نرخ تولید و به طبع افزایش تولید ناخالص داخلی این کشورها در ماههای آتی است و بدان معناست که اقتصاد این کشورها همچنان در مسیر دستیابی به شرایط قبل از همه گیری قرار دارند.

بازارهای اندونزی رشد ملایمی را نشان می دهند، اما معامله گران کره جنوبی در بحبوحه افزایش اخیر موارد ابتلا، محتاطانه رفتار کردند. شاخص هانگ سنگ نیز بدلیل ترس از سرانجام شرکت اورگراند و مشکلات شرکت‌های فناوری اطلاعات چینی در داخل و خارج از کشور، هنوز با اقبال سرمایه گذاران روبرو نشده است.

با تمام این اوصاف، شاخص داو جونز (DJI 30) و اس اند پی 500 (S&P 500) در روزهای معاملاتی اولیه سال 2022 به بالاترین سطح تاریخ خود رسیدند و میزان بازدهی اوراق خزانه داری ایالات متحده به بالاترین سطح شش هفته اخیر خود رسید.

امروز نتایج جدید شاخص خرید مدیران بخش تولید (ISM Manufacturing PMI) ایالات متحده برای ماه دسامبر منتشر میشود (که انتظار می رود با 1.1 درصد کاهش به عدد 60 برسد) و میتواند باعث جهتگیری فوری بازارهای سهام شود. با این حال، عمده توجه فعالین بازار به برنامه فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره و شرایط گسترش گونه جدید ویروس کرونا معطوف خواهد بود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان