وبلاگ

بررسی نتایج احتمالی نشست شورای سیاستگذاری بانک مرکزی انگلستان: بحث اصلی حول محور کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه خواهد بود

Bank of England
اخبار

بررسی نتایج احتمالی نشست شورای سیاستگذاری بانک مرکزی انگلستان: بحث اصلی حول محور کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه خواهد بود

بانک مرکزی انگلیس امروز، پنجشنبه 23 سپتامبر، نشست تصمیم گیری در مورد سیاستهای پولی این کشور را برگزار خواهد کرد و سیاستگذاران این نهاد تصمیم خود را در جهت ادامه و یا کاهش بسته های مالی حمایتی کنونی اعلام خواهند کرد. در این مرحله، پیش بینیهای فعلی بر این اساس است که بانک مرکزی انگلستان نرخ بهره اصلی خود را بدون تغییر در 0.1 درصد نگه خواهد داشت. در عین حال، انتظار میرود که سقف تسهیلات بازخرید اوراق قرضه نیز در همان حد فعلی یعنی 875 میلیارد پوند بدون تغییر باقی بماند.

بریتانیا هم همانند دیگر اقتصادهای بزرگ وضعیت اقتصادی کلان مشابهی را تجربه می کند. بازگشت به وضعیت افتصادی عادی قبل از پاندمی کرونا با افزایش تورم و رشد اقتصادی کند همراه بوده و بازار کار، هر چند با نوسانات زیاد، به بهبود نسبی دست پیدا کرده است. بر اساس آمار رسمی منتشر شده توسط دفتر آمار ملی بریتانیا، تعداد شاغلین در ماه آگوست با 241،000 نفر افزایش به 29.1 میلیون نفر رسید که دلیلش افزایش موقعیتهای شغلی بعد از بازگشایی های گسترده در تمام مناطق بریتانیا (به جز در لندن ، اسکاتلند و جنوب شرقی انگلستان) بود.

همچنین، شاخص قیمت مصرف کننده یا همان نرخ تورم نقطه به نقطه سالانه در ماه آگوست به 3.2 درصد در سال افزایش یافت که بالاترین رقم در تقریبا یک دهه گذشته است. با این حال، سیاست گذاران اقتصادی بریتانیا به احتمال زیاد همچنان معتقدند که نرخ تورم کنونی “گذرا” خواهد بود و بیشتر بر عدم قطعیت های موجود در مورد رشد اقتصادی مداوم تمرکز خواهند داشت. در ماه جولای، انگلستان از رشد اقتصادی کندتر از حد پیش بینی شده خبر داد چون تولید ناخالص داخلی ماهانه با 0.1 درصد کاهش روبرو بود. این رکود ناشی از کمبود نیروی کار و معضلات مربوط به زنجیره تامین است.

با توجه به اینکه هیچ تغییری در سیاست پولی فعلی انگستان پیش بینی نمی شود، سوالی که پیش می آید اینست که چه تعداد از اعضای شورای سیاستگذاری بانک مرکزی انگلستان معتقدند که شرایط لازم برای اعلام برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه انگلستان احراز شده است؟ در نشست شورای سیاستگذاری بانک مرکزی انگستان در ماه آگوست، همه اعضا رای بر باقی ماندن نرخهای بهره بدون تغییر دادند. با این حال، یک نفر از اعضا به کاهش سقف تسهیلات مالی اظطراری کنونی (بازخرید اوراق قرضه) رای داد. با اینکه افزایش رای به کاهش حجم این تسهیلات در جلسه امروز بعید به نظر میرسد، اما در صورت چنین اتفاقی بازار با افزایش حجم تقاضا برای پوند انگلستان مواجه خواهد شد. 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان