وبلاگ

بررسی اجمالی نتایج نشست امروز شورای سیاستگذاری پولی بانک مرکزی انگلستان

BOE 001
اخبار

بررسی اجمالی نتایج نشست امروز شورای سیاستگذاری پولی بانک مرکزی انگلستان

پس از سیاستهای انقباضی که فدرال رزرو اخیرا در پیش گرفته، بازارهای مالی صرفا به افزایش نرخ توسط بانک مرکزی انگلستان اکتفا نخواهند کرد و لحن صحبتهای اندرو بیلی، رییس بانک مرکزی انگستان، از اهمیت بسزایی برای فعالین بازار برخوردار خواهد بود.

بانک مرکزی انگلستان در نوامبر 2021 از افزایش نرخ بهره خودداری کرد و بازارها را غافلگیر کرد و سپس با افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر 2021، شوک دیگری بر بازار وارد کرد. ارسال چنین سیگنالهای گیج‌ کننده و قافلگیر کننده از طرف بانک مرکزی انگلستان مسبوق به سابقه است و همین مساله میزان تردید در مورد نتایج نشست آتی شورای سیاستگذاری بانک مرکزی انگلستان را در میان فعالین بازار افزایش میدهد. (اندرو بیلی، رییس بانک مرکزی انگلستان، به دلیل موضع گیریهای قافلگیرانه خود به “دوست پسر غیرقابل اعتماد” در میان فعالین بازار ملقب شده است)

نشست ماه فوریه شورای سیاستگذاری پولی بانک مرکزی انگلستان امروز پنجشنبه (3 فوریه) برگزار خواهد شد و شامل تصمیم گیری این نهاد در مورد نرخ بهره، سیاست پولی و همچنین پیش بینی های اقتصادی بروز شده سه ماهه بانک مرکزی انگلستان خواهد بود و بدنبال آن یک کنفرانس مطبوعاتی توسط اندرو بیلی، رییس بانک مرکزی انگلستان، برگزار می شود که احتمالا اهمیتی به مراتب بیشتر از بیانیه اولیه این نهاد خواهد داشت.

آمارها نشان میدهند که وضعیت اقتصادی در انگلستان از زمانی که بانک مرکزی این کشور نرخ بهره را افزایش داد (در ماه دسامبر 2021)، همچنان بهبود یافته است. تولید ناخالص داخلی با رشد 0.9 درصدی در نوامبر فراتر از انتظارات ظاهر شد، نرخ بیکاری در نوامبر به 4.1 درصد کاهش یافت و تورم با 5.4 درصد در دسامبر فراتر از برآوردها بود.

تورم بریتانیا در محدوده نگران کننده ای قرار گرفته:

دلیل دیگری که به استناد آن میتوان انتظار افزایش نرخ بهره تا 0.50 درصد را داشت این است که معمولا بانک‌های مرکزی در اقتصاد های بزرگ ترجیح می‌دهند در یک مسیر حرکت کنند و لذا سیاستهای انقباضی اخیر فدرال رزرو آمریکا احتمالا باعث ترقیب بانک مرکزی انگلستان به انجام اقدامات مشابه خواهد شد. 

علاوه بر این، کاهش اخیر ارزش برابری پوند به این معنی است که واردات برای این کشور گران‌تر شده که این مساله خود به تورم بالای کنونی دامن میزند. لذا با تغییر سیاستهای کنونی و افزایش نرخ بهره، بانک مرکزی انگلستان میتواند ارزش برابری پوند را افزایش داده و هزینه های کالاهای وارداتی را کاهش و همچنین کاهش تقاضای داخلی را تعدیل کند.

سناریوهای احتمالی بانک مرکزی انگلستان و واکنش‌های جهت ارز GBP/USD به این سیاستها:

طی 2 هفته گذشته، گمانه زنیهای اخیر بازار مبنی بر افزایش احتمالی نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلستان باعث رشد ارزش برابری پوند در بازار شده است و همانطور که قبلا بیان شد، اعلام چنین تصمیمی به تنهایی نمیتواند باعث افزایش بیشتر ارزش پوند انگلستان باشد و حتی امکان دارد کاهش ارزش پوند را نیز در پی داشته باشد.

حال سوال اینجاست که چگونه بیانیه ای توسط بانک مرکزی انگلستان میتواند به افزایش ارزش برابری پوند کمک کند؟ 

همانطور که بیان شد، اعلام تصمیم افزایش نرخ بهره در بهترین حالت میتواند ارزش پوند را ثابت نگه دارد (اگر در بازار باعث افت ارزش این ارز نشود). با این حال، اگر اندرو بیلی، رییس بانک مرکزی انگلستان، سیگنالی مبنی بر نیاز به تسریع روند افزایش نرخ بهره ( مثلا افزایش 0.5 درصدی نرخ بهره) در صحبتهایش به بازار بدهد، ارزش برابری پوند افزایش چشمگیری خواهد داشت. با این وجود این سناریو خیلی محتمل به نظر نمیرسد.

با توجه به تردید بازارها نسبت به چنین رویکرد جسورانه ای از طرف بانک مرکزی انگلستان، عاقلانه تر است که بر روی برنامه احتمالی این بانک برای کاهش ترازنامه تمرکز کنیم. تسهیلات بازخرید اوراق قرضه بانک مرکزی انگلستان در دوره پس از شروع همه گیری کرونا به 895 میلیارد پوند افزایش یافت و سپس به 875 میلیارد پوند در نوامبر 2021 کاهش یافت.

اگر اندرو بیلی برنامه ای برای کاهش سقف ترازنامه این بانک اعلام کند، ارزش برابری پوند با رشد روبرو خواهد شد که این سناریو محتملتر است. رییس بانک مرکزی انگلستان و همکارانش ممکن است در این مرحله از بیان جزئیات خودداری کنند و مانند  فدرال رزرو یک برنامه کلی ارائه دهند که همین سیاست نیز میتواند از پوند حمایت کند، هرچند به صورت محدود.

در آخر نیز میتوان گفت که اگر آنها به شرایط تورمی شدیدتر اشاره کنند، این امر به معنای احتمال اتخاذ اقدامات تهاجمی تر از سوی بانک مرکزی انگلستان خواهد بود و میتواند باعث افزایش ارزش برابری پوند شود.

 

نتیجه گیری نهایی:

بانک مرکزی انگلستان قرار است امروز،  3 فوریه، نرخ ها را افزایش دهد و این برای افزایش ارزش پوند کافی نیست. ترکیبی از تعهدات برای افزایش بیشتر نرخ بهره، کاهش ترازنامه و پیش بینی تورم بالاتر برای تقویت پوند مورد نیاز است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان