وبلاگ

مروری بر هفته پیش رو

upcoming events
اخبار

مروری بر هفته پیش رو

تراز تجاری چین:

داده های اخیر آلمان نشان داد که صادرات به چین به کمترین میزان در یک سال گذشته رسید. این مطلب نشان دهنده اینست که دومین اقتصاد بزرگ جهان (چین) با کمبود تقاضای داخلی موجه شده است. در ماه جولای، اقتصاد چین با کندترین نرخ رشد صادرات از ابتدای امسال روبرو شده است و صرفا 19.3 درصد افزایش را تجربه کرد که بسیار پایین از رشد 32.2 درصدی ماه جون بود. نرخ رشد واردات نیز با کمترین حد خود از ابتدای سال 2021 روبرو بود و فقط 28.1 درصد افزایش داشت در حالی که این رقم در ماه جون 36.7 درصد بود. درست است که این اعداد همچنان مناسب به نظر می آیند، اما برای درک بهتر آنها باید به این موضوع توجه داشت که این رشدها صرفا به علت افزایش فعالیتها بعد از رکود عمیق اقتصادی حاصل از وقوع پاندمی کرونا صورت گرفته و ظرفیت اقتصادی را به نسبت قبل از دوران پاندمی تغییری نداده است. اختلالات مختلف ناشی از شیوع موج اخیر بیماری در بنادر چین و همچنین در سراسر این کشور در طی ماههای گذشته نیز یکی از عوامل مهم کاهش حجم صادرات و واردات بوده است و همچنین شاهد کاهش شاخص خرید مدیران صنایع و کسب و کارها در چین بودیم. صادرکنندگان چینی همچنین باید با مشکلات زنجیره تامین، هزینه های بالاتر و کمبود تجهیزات دست و پنجه نرم می کردند که با توجه به تعطیلی برخی کارخانه ها در سایر نقاط جهان به علت اعمال قرنطینه های کرونایی، تاثیر مستقیمی بر کاهش میزان تقاضا داشته است. با توجه به کاهش تقاضای بازار آمریکا بدلیل کاهش شاخص هزینه کرد مصرف کنندگان، به احتمال زیاد این هفته نیز شاهد کاهش مجدد نرخ رشد صادرات و واردات چین خواهیم بود و انتظار می رود صادرات در حدود 17 درصد و واردات 27 درصد افزایش یابد.

نشست شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا برای تصمیم گیری در مورد نرخ بهره:

آخرین جلسه بانک مرکزی اروپا در ماه جولای طبق انتظاری که داشتیم خیلی جالب نبود. با توجه به تصمیم این نهاد در تغییر دستورالعمل سیاستهای کنترل تورمی خود در ماه جولای، مبحث مهم جلسه این ماه به احتمال زیاد به تصمیم در مورد آینده برنامه اضطراری بازخرید اوراق قرضه در اروپا (PEPP) برمیگردد. دستورالعمل جدید به بانک مرکزی اجازه میدهد که افزایش موقتی نرخ تورم تا اهداف مشخص شده بر اساس سیاستهای پولی خود را ادامه دهد و در عین حال از اشتباهاتی که ممکن است منجر به افزایش نرخ افسارگسیخته بهره شود (مانند آنچه در سال های 2008 و 2011 رخ داد) جلوگیری کند. بر اساس برنامه ریزیهایی که تا به حال انجام شده، انتظار میرود که برنامه اضطراری بازخرید اوراق قرضه در اروپا (PEPP) تا ماه مارس 2022 به مرحله اجرا گذاشته نشود. با این حال، به نظر می رسد توافق کمی بین اعضای شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا در مورد به تعویق انداختن تاریخ اجرا این برنامه وجود دارد. افزایش شدید اخیر شاخص تورم (CPI) اصلی به 3 درصد به احتمال زیاد بحث بر سر تمدید یا عدم تمدید این برنامه را جدیتر می کند و اعضای موافق اجرای سریعتر این برنامه طرفداران بیشتری پیدا خواهند کرد. وقوع سیل ها اخیر و خسارات ناشی از آنها در آلمان و همچنین آتشسوزیهای گسترده در یونان و ایتالیا ممکن است دلیل مناسبی که به تاخیر انداختن اجرای این برنامه تا سپتامبر 2022 شود، اما با افزایش نرخ تورم خیلی امکان پذیر به نظر نمیرسد. 

شاخص تولید بریتانیا:

اخیرا رشد شاخص تولید انگلستان بسیار ضعیف بوده و به هیچ وجه در مقایسه برابر با شاخص هزینه کرد مدیران صنایع و کسب و کارها انگستان همخوانی ندارد. البته، با توجه به اینکه شاخص هزینه کرد مدیران صنایع و کسب و کارها در انگستان بخشهای مهمی مانند تولید خودرو را در بر نمیگیرد، این عدم هماهنگی خیلی عجیب نیست. در ماه جولای تولید خودرو در انگلیس به پایینترین سطح خود از سال 1956 سقوط کرد، که نشان می دهد آمار تولید در ماه آگوست نیز ناامید کننده خواهند بود. خودروسازان مختلف بریتانیایی قبلاً از کاهش تولید به دلیل کمبود قطعات مهم خبر داده بودند. در ماه جولای، هم تولید صنعتی و هم تولید کارخانه ای، ضعیف تر از حد انتظار بود به صورتی که با شاخص تولید صنعتی منفی 0.7 درصدی روبرو بود و تولید کارخانه ها صرفا 0.2 درصد افزایش یافت. 

تولید ناخالص داخلی ماهانه بریتانیا:

تولید ناخالص داخلی ماهانه در ماه جون شاهد افزایش قابل توجه 1 درصدی بود، در حالی که در ماه می فقط 0.6 درصد افزایش داشت. با برداشته شدن تمام محدودیت های اجتماعی باقی مانده در بریتانیا در ماه جولای، میتوان انتظار یک رشد مثبت دیگر در این شاخص را داشت حتی اگر این رشد به میزان رشد ماه جون نباشد. بدون شک اقتصاد بریتانیا همچنان در حال پیشرفت است اما فعالیت اقتصادی به احتمال زیاد تحت تأثیر پدیده ای به نام “پینگ دمیک” قرار گرفته است که باعث شد بخش زیادی از نیروی کار به دلیل تحت فشار قرار گرفتن توسط سازمان سلامت و بهداشت بریتانیا خود را قرنطینه کنند. (برنامه پینگ دمیک برنامه ای است که سازمان سلامت و بهداشت عمومی بریتانیا به جای اعمال قرنطینه سراسری، از تمامی شهروندانش خواسته که تمامی افرادی که یکی از دوستان یا آشنایشان اخیرا به ویروس کرونا مبتلا شده اند موظفند خود را به مدت حداقل 2 هفته در قرنطینه کامل خانگی قرار دهند). انتظار می رود تولید ناخالص داخلی ماه جولای به 0.8 درصد افزایش یابد و میانگین رشد 3 ماهه گذشته این شاخص از 4.8 درصد به 3.8 درصد کاهش یابد.

شاخص قیمت کالا در ایالات متحده (ماه آگوست):

در آخرین گزارش شاخص قیمت کالا در ایالات متحده، شاهد افزایش شاخص قیمت تولید کننده به 7.8 درصد (یک رشد جدید) بودیم. افزایش نرخ حمل و نقل، افزایش هزینه مواد اولیه و همچنین کمبود نیروی کار باعث ایجاد مشکل در کل زنجیره تامین جهانی شده است. در نهایت، این فشارهای قیمتی به حاشیه سود شرکتها ضربه میزند و باعث فشار بیشتر و افزایش قیمت مصرف کننده میشود. با این وجود و با توجه به تضعیف قدرت خرید مصرف کنندگان، شاهد افزایش فشارها جهت افزایش حقوقها و دستمزدها نیز خواهیم بود. گزارش شاخص قیمت کالا در این هفته تا حدودی مشخص خواهد کرد که آیا میتوان انتظار کاهش این فشارهای قیمتی را داشت یا فشارهای بیشتری در راه خواهد بود. بر اساس پیش بینیها، انتظار می رود این شاخص در ماه آگوست به 8.3 درصد افزایش یابد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان