وبلاگ

بررسی وقایع اقتصادی هفته پیش رو: نشست اقتصادی فدرال رزرو، نرخ بیکاری انگلستان و شاخص خرده فروشی در آمریکا

upcoming events
اخبار

بررسی وقایع اقتصادی هفته پیش رو: نشست اقتصادی فدرال رزرو، نرخ بیکاری انگلستان و شاخص خرده فروشی در آمریکا

نشست اقتصادی فدرال رزرو در روز 18 آگوست:

در جلسه اخیر بررسی نرخ بهره فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا سیاستهای پولی خود را بدون تغییر نگه داشت و سطح خرید اوراق قرضه را در حد 120 میلیارد دلار در ماه حفظ کرد. فدرال رزرو اذعان داشت که اقتصاد آمریکا در جهت دستیابی به اهداف اقتصادی مورد نظر این نهاد روند رو به رشدی داشته است و درست است که نیاز به کاهش سقف ماهانه خرید اوراق قرضه وجود دارد اما هنوز زمان چنین تصمیمی فرا نرسیده است. آقای پاول، رئیس فدرال رزرو جواب شفافی در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد اینکه که چه چیزی نشان دهنده “پیشرفت قابل ملاحظه بیشتر برای تصمیم به کاهش سقف ماهانه خرید اوراق قرضه است؟” ارائه نداد و از آن زمان تاکنون مقامات مختلف فدرال رزرو نظرات متضادی در مورد پیشرفت در بازار کار ارائه کرده اند. با وجود مثبت بودن دو گزارش اخیر میزان حقوق و دستمزد (که نگرش خوشبینانه ای در زمینه ایجاد اشتغال بوجود آورده و احتمال اعلام برنامه کاهش خرید اوراق قرضه آمریکا در 3 ماهه آخر امسال را افزایش داده است)، آمار و ارقام دقیق این اشتغال همچنان در حاله ای از ابهام قرار دارد. آقای پاول همچنین اعلام کرد که بحث مکانیزم کاهش خرید اوراق قرضه عملا آغاز شده، اگرچه همچنان اختلافاتی با خزانه داری آمریکا در این زمینه وجود دارد. با این وجود، از اظهارات اخیر کریستوفر والر (از اعضای هییت سیاستگذار فدرال رزرو) و رییس ریچارد کلاریدا (نایب رئیس هییت سیاستگذار فدرال رزرو) میتوان دریافت که در حال حاضر از هر زمانی به تصمیم فدرال رزرو بابت کاهش سقف ماهانه خرید اوراق قرضه نزدیکتر شده ایم و ممکن است در صورت اعلام نتایج مثبت میزان مشاغل ایجاد شده در ماه اکتبر شاهد اجرایی شدن چنین تصمیمی باشیم.

اعلام شاخص خرده فروشی آمریکا در 17 آگوست:

پیش بینی شاخص خرده فروشی ایالات متحده از ابتدای سال جاری بسیار دشوار بوده است زیرا بصورتی همواره با نوسان همراه بوده و یک ماه افزایش و ماه بعد کاهش یافته است. به عنوان مثال، پیش بینی می شد هزینه های مصرف کننده در ماه جون 0.5 درصد کاهش یابد اما با 0.6 درصدافزایش همراه شد. در مجموع این آمار نشان دهنده روند قابل قبول بهبود شاخص مصرف و به طبع شاخص خرده فروشی است. مازاد بر این، در ماه های تابستان امسال (فصل تعطیلات) شاهد بازگشایی پارک ها و مراکز تفریحی بودیم که باعث بهبود وضعیت این شاخص بوده و به احتمال زیاد این روند رو به رشد تا ماه سپتامبر نیز ادامه خواهد داشت. به نظر می رسد بازار کار به شدت در حال بهبود است و تقریبا 2 میلیون نفر در ماه های جون و جولای دوباره استخدام شده اند. 

بدون تردید، یکی از عوامل بسیار مهم بهبود شاخص هزینه های مصرف کننده ایالات متحده را میتوان به دو بسته مالی که در ماه های ژانویه و مارس تصویب شده بود نسبت داد هر چند بهبود وضعیت اقتصادی نیز کمک شایانی به بازگشت اعتماد مصرف کنندگان به میزان قبل از همه گیری کرده است. این که آیا این ماه برای شاخص خرده فروشی ایالات متحده به ماه مثبت دیگری تبدیل می شود یا خیر هنوز مشخص نیست ولی انتظارات مثبتی در میان جامعه تحلیلگران ایجاد کرده است.

اعلام نرخ بیکاری انگلستان در 17 آگوست:

شرایط نرخ بیکاری بریتانیا طی چند ماه گذشته به سرعت در حال بهبود است. روندی که با بررسی کاهش شدید شمار درخواستهای حقوق بیکاری از ماه مارس (یعنی حدود 7.2 درصد) کاملا قابل درک میشود. از آن زمان، شاهد کاهش شدید نرخ بیکاری و رسیدن به عدد 5.8 درصد در ماه جولای بودیم. علاوه بر این، با توجه به رو به پایان بودن فصل مرخصی ها و با نزدیک تر شدن به ماه سپتامبر میتوان انتظار کاهش میزان درخواستهای حقوق بیکاری نیز بود. در حال حاضر و با توجه به تاخیر 1 ماهه دولت بریتانیا در بازگشایی سراسری کسب و کارها در این کشور، چشم انداز وضعیت نرخ بیکاری در این کشور همچنان مثبت است اما همچنان این ریسک که بسیاری از مشاغلی که تا قبل از همه گیری وجود داشتند نتوانند به بازار کار برگردند، وجود دارد. در آخر لازم به ذکر است که بانک انگلستان نیز نسبت به بازار کار بسیار خوشبین تر از ابتدای سال است و پیش بینیهایش برای کاهش نرخ بیکاری تا انتهای سال جاری به 5.2 درصد و تا انتهای سه ماهه دوم سال 2022 به 4.7 درصد قرار گرفته است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان