وبلاگ

تحلیل چارت شاخص دلار آمریکا (DXY یا USDIDX)

DXY Image
تحلیل های تکنیکال

تحلیل چارت شاخص دلار آمریکا (DXY یا USDIDX)

تحلیل چارت روزانه:

همانطور که در تصویر بالا پیداست، نمودار روزانه شاخص دلار آمریکا بعد از تکمیل موج صعودی میان مدت خود در چهارچوب یک کانال صعودی، به یک ناحیه مقاومتی مهم هفتگی که همراستا با سقف کانال صعودی نیز هست رسیده و به این ناحیه مقاومتی واکنش نشان داده. در سقف در یک الگوی 3 قله درتایم فریم روزانه در حال تشکیل است که نشان از قدرت این ناحیه مقاومتی (که همراستا با سطوح مهم پیوت R3 D و R2 W و همچنین در مجاورت R1 M و R3 W نیز هست) دارد. نمودار قیمت در تایم ماهانه در منطقه اشباع خرید استوک استیک قرار گرفته و در تایم هفتگی نیز نمودار قیمت در منطقه اشباع خرید قرار گرفته. واگرایی در سقف و تضعیف مومنتوم صعودی (کاهش حجم با رسیدن نمودار قیمت به ناحیه مقاومتی مورد نظر) در تایم روزانه کاملا مشهود است و به نظر نمی آید مومنتوم لازم جهت شکست صعودی این ناحیه مقاومتی وجود داشته باشد لذا انتظار میرود نمودار قیمت حداقل یک حرکت اصلاحی تا ناحیه حمایتی مهم روزانه خود (که همراستا با کف کانال صعودی میان مدت روزانه، ابر ایچیموکو و مووینگ 50 روزانه، ناحیه طلایی فیبو هفتگی و مووینگ بسیار مهم 200 هفتگی نیز هست) جهت کسب مومنتوم و لیکوییدیتی لازم برای ثبت یک موج ایمپالس صعودی قویتر را انجام دهد.

چارت ۴ ساعته:

در تایم فریمهای پایین نمودار قیمت در حال ورود به ناحیه اشباع خرید و حجم در حال کاهش است لذا انتظار میرود بعد از ریتست مجدد ناحیه مقاومتی مهم هفتگی پیش رو و تکمیل فاز تثبیت قیمتی در این ناحیه، شاهد تکمیل یک الگو بازگشتی و به طبع ریزش نمودار قیمت تا نواحی حمایتی مشخص شده در تصویر باشیم.

از منظر فاندامنتال میتوان گفت که سیاستهای بسیار جسورانه فدرال رزرو آمریکا در جهت تسریع روند کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه ایالات متحده (بسته حمایتی مالی برای حمایت از اقتصاد آمریکا در دوره پاندمی کرونا) و 3 بار افزایش احتمالی نرخ بهره طی سال آینده میلادی چشم انداز افزایش ارزش برابری دلار را بسیار روشن کرده است. با این حال و بر خلاف انتظارات بازار، بعد از اعلام این اخبار دلار آمریکا با رشد چشمگیری مواجه نشد که دلیل اصلی آن را میتوان عدم افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نشست پنجشنبه شب گذشته این نهاد دانست. از طرفی دیگر، واکنش بازار اعتبارات و فعالین بازار به این اخبار احتمالا کمی محتاطانه و مرحله به مرحله خواهد بود و دیدیم که واکنش سریعی نشان داده نشد اما در مجموع دلار آمریکا در یک روند قدرتگیری قرار گرفته که این روند احتمالا طی سال آتی میلادی تقویت نیز خواهد شد.

از منظر سنتیمنت نیز میتوان گفت که نتایج تحلیل سنتیمنت دلار آمریکا همراستایی قابل توجهی با نتایج تحلیل فاندامنتال دارد. طی 3 هفته گذشته میزان نت پوزیشنهای شاخص دلار با کاهش نه چندان زیاد 4638 واحدی روبرو بوده است. فقط در هفته گذشته شاهد کاهش 795 واحدی سفارشات خرید و افزایش 2829 واحدی سفارشات فروش روبرو بودیم که این مساله نشان از اهمیت ناحیه مقاومتی پیش رو دارد (برخی سفارشات خرید قبلی در این ناحیه در حال سیو سود هستند و میزان سفارشات آتی فروش در این ناحیه افزایش یافته است)

نتیجه نهایی: با توجه به تمامی موارد ذکر شده، به نظر می آید نمودار قیمت مومنتوم لازم جهت ادامه حرکت صعودی و شکست صعودی ناحیه مقاومتی مهم پیش رو را ندارد و نیاز به یک موج اصلاح قیمتی برای کسب مومنتوم و لیکوییدیتی لازم جهت شکست ناحیه مقاومتی مشخص شده در تصویر کاملا محسوس است. لذا انتظار میرود نمودار قیمت بعد از ریتست ناحیه مقاومتی مهم مشخص شده در تصاویر بالا، یک حرکت نزولی را حداقل تا ناحیه حمایتی مهم روزانه (که همراستا با ناحیه طلایی فیبو هفتگی و مووینگ مهم 200 هفتگی نیز میباشد) و یا شاید حتی تا ناحیه حمایتی ثانویه روزانه (مشخص شده در تصاویر بالا) به ثبت برساند.

نکات بسیار مهم:

  1. لطفا دقت داشته باشید که معامله در بازارهای مالی همواره با ریسک همراه بوده و عدم دانش کافی در تحلیل، ورود و مدریت معاملات میتواند منجر به از دست رفتن قسمتی یا حتی کل سرمایه شما عزیزان شود.
  2. این تحلیل صرفا جهت اشتراک گذاری نظر تحلیل گر با مخاطبان فارسی کپیتال است و به هیچ وجه توصیه معاملاتی محسوب نمیگردد لذا فارسی کپیتال هیچ گونه مسولیتی در قبال سود یا ضررهای احتمالی‌ افراد ندارد.
  3. این تحلیل به معنای ورود تیم معاملاتی ما به این معامله نمیباشد زیرا ما فقط وفقط بعد از دریافت تاییدیه های لازم بر اساس استراتژی های معاملاتی خودمان وارد یک معامله میشویم و لذا تا قبل از مشاهده این تاییدیه ها به هیچ معامله ای ورود نمیکنیم. لطفا همواره از استراتژی معاملاتی تست شده و قابل اطمینان جهت ورود به معاملات استفاده کنید تا حدالامکان از ضررهای احتمالی جلوگیری شود.

موفق باشید.​​​​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان