وبلاگ

نشست امروز شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا: آیا از شروع برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه صحبت جدی به میان می آید؟

ECB
اخبار

نشست امروز شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا: آیا از شروع برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه صحبت جدی به میان می آید؟

امروز، پنجشنبه 9 سپتامبر، نشست شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا برگذار میشود و فعالین بازار امیدوارند در نتیجه این نشست جهتگیری های روشنتری راجع به برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه در اروپا بوجود آید. اگرچه همچنان این امکان نیز وجود دارد خانم کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول، آنها را ناامید کند و لحن محتاطانه خود را حفظ کند.

رایزنی شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا راجع به برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه:

با شروع همه گیری ویروس کرونا، بانک مرکزی اروپا یک برنامه بازخرید اضطراری اوراق قرضه در دوره همه گیری (PEPP) به ارزش 1.85 تریلیون یورو اعلام کرد که قرار است تا مارس 2022 ادامه یابد. مانند بانکهای مرکزی دیگر، قصد سیاست گذاران اروپایی بر این مبنا بود که با استفاده از این برنامه هزینه های استقراض را پایین نگه دشته تا روند گردش اعتبارات مالی در جهت حمایت از رشد اقتصادی را حفظ کنند. آنها نرخ بهره تسهیلات را حتی قبل از شروع پاندمی کرونا به صفر درصد رساندند و به همین دلیل احتمال اینکه شاهد تصمیمی مبنی بر افزایش نرخ بهره باشیم بسیار کم است.

در ماه جولای، بانک مرکزی اروپا با اعلام کرد تغییراتی در برنامه راهبردی خود اذعان داشت که هدف میان مدت این بانک دستیابی به نرخ تورم 2 درصدی در میان مدت است ولی در عین حال تاکید داشت که این سیاست لزوماً به معنای کاهش نرخ بهره بلندمدت نیست. بر اساس آخرین اعلامیه این شورا، هدف 2 درصدی نرخ تورم به عنوان سقف اصلی نرخ تورم در نظر گرفته شده، اگرچه برخی انحرافات قابل کنترل و گذرا در شرایط خاص از این هدف را مجاز می داند.

در همین حال، شاخص قیمت مصرف کننده در ماه آگوست از 2.2 درصد در ماه جولای به 3 درصد رشد کرد، در حالی که تورم اصلی از 0.7 درصد به 1.5 درصد ( حدود دو برابر) رسید. حال سوال اینست که آیا در جلسه امروز بانک مرکزی اروپا به این سطوح تورمی توجه خواهد شد یا خیر؟

برخی از اعضای این شورا اظهار نظرهای متفاوتی پیش از وقوع این نشست داشتند و میتوان گفت که اکثر آنها صحبت از اعمال سیاستهای جسورانه کرده اند. با این وجود، بوستجان واسل اخیرا اضهار داشت که اتحادیه اروپا هنوز به یک سیاست پولی بسیار سازگار و محتاطانه نیاز دارد، زیرا شیوع مجدد همه گیری ممکن است روند بهبود اقتصادی را مجددا با چالشهایی روبرو کند. در مقابل، روبرت هولزمن (عضو شورای سیاستگذاری پولی اروپا)، معتقد است که بانک مرکزی می تواند سیاست های پولی را سریعتر از آنچه انتظار می رود به حالت عادی برگرداند.

با این تفاصیل، به نظر می رسد که بانک مرکزی اروپا در این مرحله و علیرغم افزایش اخیر نرخ تورم، سیاست محتاطانه خود را حفظ خواهد کرد. با این حال، بحث بر سر شروع برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه در اروپا بسیار جدی خواهد بود. علاوه بر این انتظار می رود در این جلسه، بانک مرکزی اروپا بررسی مجددی بر روی پیش بینی های تورمی و رشد اقتصادی خود نیز داشته باشد و یک چشم انداز بهتر از این موارد می تواند تا حدی مواضع محتاطانه خانم کریستین لاگارد و همفکرانش را تعدیل کند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان