وبلاگ

بررسی اجمالی نتایج نشست امروز شورای سیاستگذاری پولی بانک مرکزی اروپا

ECB
اخبار

بررسی اجمالی نتایج نشست امروز شورای سیاستگذاری پولی بانک مرکزی اروپا

گزارش دیروز شاخص قیمت مصرف کننده (شاخص تورم) اروپا باعث رشد ارزش برابری یورو شد. یورواستات گزارش داد که تورم سالانه در منطقه یورو، از 5 درصد در دسامبر سال گذشته به 5.1 درصد در ژانویه افزایش یافته است که این عدد بالاتر از حد انتظار بازار یعنی 4.4 درصد بود. شاخص قیمت مصرف کننده اصلی نیز که قیمت انرژی، غذا، الکل و تنباکو را در بر نمی گیرد، از 2.6 درصد به 2.3 درصد کاهش یافت اما همچنان از برآورد 1.9 درصدی تحلیلگران بالاتر بود.

بعد از اعلام اخیر سیاستهای انقباضی فدرال رزرو در آخرین نشست شورای سیاستگذاری پولی این نهاد، بازارها اکنون در انتظار اعلامیه سیاست جدید بانک مرکزی اروپا (ECB) هستند و اگر قرار باشد واگرایی سیاستهای پولی حوزه یورو با ایالات متحده ادامه پیدا کند، یورو شرایط سختی برای بازیابی ارزش برابری خود خواهد داشت و روند نزولی ارزش این ارز در بازار ادامه دار خواهد بود.

انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا در نشست این ماه خود (امروز 3 فوریه)، سیاستهای پولی خود را بدون تغییر باقی بگذارد. با این حال فعالین بازار تمرکز زیادی بر روی اضهارات خانم کریستین لاگارد، رییس بانک مرکزی اروپا، در مورد تورم خواهند داشت.

در ماه دسامبر 2021، بانک مرکزی اروپا اعلام داشت که برنامه اضطراری بازخرید اوراق قرضه در اتحادیه اروپا (PEPP) را در ماه مارس به پایان خواهد رسید. همچنین بانک مرکزی اروپا (ECB) در جهت آرام کردن شرایط سنتیمنت بازار و تعدیل سیاستهای پولی خود اعلام کرد که سقف ماهانه بازخرید اوراق قرضه خود تحت برنامه بازخرید دارایی (APP) را به 40 میلیارد یورو در سه ماهه دوم و 30 میلیارد یورو در سه ماهه سوم، از سطح فعلی 20 میلیارد یورو، افزایش خواهد داد. این بانک قصد دارد از سه ماهه آخر سال، بازخرید اوراق قرضه تحت برنامه APP را با سقف 20 میلیارد یورو «تا زمانی که لازم باشد» حفظ کند.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در کنفرانس مطبوعاتی خود در ماه دسامبر از رد احتمال افزایش نرخ بهره قبل از پایان سال 2022 خودداری کرد که به نوعی تاکیدی بر گمانه زنیهای بازار مبنی بر عدم قطعیت سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا برای عدم افزایش نرخ بهره طی سال جاری میلادی محسوب میشود.

از طرفی دیگر، اظهار نظرهای اخیر سیاستگذاران پولی بانک مرکزی اروپا نسبت به مقوله تورم در حوزه یورو خوش بینانه به نظر میرسید و به نظر می آید این سیاستگذاران شرایط تورمی کنونی را همچنان گذرا میبینند و علاقه ای برای دست کشیدن از سیاستهای حمایتی مالی کنونی و یا افزایش نرخ بهره از خود نشان نمیدهند. پیتر کازیمیر، از اعضای شورای سیاستگذاری پولی بانک مرکزی اروپا، خاطرنشان کرد که انتظار می‌رود تورم در منطقه یورو در چند ماه‌ آینده به اوج خود برسد و سپس شروع به کاهش تا هدف تعیین شده بانک مرکزی اروپا (2%) کند. علاوه بر این، فیلیپ لین، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا نیز اذعان داشت که آنها هنوز واکنش بزرگی از بازار کار و دستمزدها به تورم کنونی نمی بینند. به طور مشابه، خانم لاگارد نیز بیان داشت که هزینه های انرژی (نفت و گاز) به دلیل عوامل موقتی در حال افزایش است و اضافه کرد که هیچ نشانه ای از فشار برای افزایش دستمزدها وجود ندارد. با این حال وی افزود که بانک مرکزی اروپا آماده پاسخگویی به هر گونه سناریویی میباشد و در صورت لزوم فورا اقدام خواهد کرد.

با توجه به مطالب بیان شده، 3 سناریو میتوان برای سیساتهای بانک مرکزی اروپا در نظر گرفت:

سناریوی جسورانه: در صورتیکه خانم کریستین لاگارد در واکنش به گزارش دیروز نرخ تورم، به احتمال افزایش نرخ بهره تا قبل از پایان سال جاری اشاره کند، فعالین بازار می توانند این مطلب را به عنوان یک سیگنال بسیار مثبت در جهت امکان اتخاذ سیاستهای انقباضی توسط بانک مرکزی اروپا ارزیابی کنند که این امر موجب تقویت یورو خواهد شد. در حال حاضر، بازارهای پولی منطقه یورو تا پایان سال در حدود 0.3 درصد افزایش نرخ بهره را قیمت گذاری می کنند.

سناریوی محافظه کارانه: خانم لاگارد ممکن است استنباط کند که تورم در منطقه یورو به اوج خود نزدیک است و صریحاً امکان افزایش نرخ بهره در سال 2022 را رد کند. لاگارد همچنین ممکن است اشاره کند که آنها نیازی به عادی سازی سیاست به سرعت فدرال رزرو با برجسته کردن تفاوت در شرایط اقتصادی در ایالات متحده و اتحادیه اروپا ندارند که چنین اظهار نظری میتواند باعث عقب نشینی فعالین بازار از گمانه زنیهای مبتنی بر افزایش نرخ بهره شده و شرایط بسیار سختی برای بازیابی ارزش برابری یورو ایجاد کند.

سناریوی خنثی: با توجه به این واقعیت که بانک مرکزی اروپا گزارش اصلاح شده پیش بینی های اقتصادی خود را تا ماه مارس منتشر نخواهد کرد، ممکن است تغییر آشکاری در لحن صحبتهای سیاستگذاران این نهاد مشاهده نشود. گزارش نشست ماه دسامبر 2021 بانک مرکزی اروپا نشان داد که سیاست گذاران این نهاد بر سر چشم انداز تورم اختلاف نظر دارند ولی بعید است که این اختلاف نظرها در بیانیه فردا این نهاد منعکس شود. بانک مرکزی اروپا احتمالا مجدداً تاکید خواهد کرد که آماده است در صورت تداوم تورم در منطقه یورو، متعهد به تضمین ثبات قیمت‌ها خواهد بود و آماده پاسخگویی به هر گونه سناریویی میباشد و در صورت لزوم فورا اقدام خواهد کرد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان