وبلاگ

تحلیل چارت یورو به دلار استرالیا (EUR-AUD)

EUR-AUD FLAG 2
تحلیل های تکنیکال

تحلیل چارت یورو به دلار استرالیا (EUR-AUD)

تحلیل چارت روزانه:

همانطور که در تصویر بالا پیداست، نمودار روزانه یورو به دلار استرالیا بعد از تکمیل الگوی سر و شانه روزانه خود، خط گردن الگوی خود (که همراستا با ناحیه حمایتی بسیار مهم ماهانه نیز بود) را به سمت پایین شکست و موج ایمپالس سنگین نزولی خود را تا ناحیه حمایتی و بلاک تقاضا مهم هفتگی ادامه داد. در حال حاضر، به این ناحیه واکنش نشان داده و به نظر می آید در پی انجام یک موج اصلاحی صعودی، حداقل تا ناحیه مقاومتی مهم ماهانه (که همراستا با خط گردن الگو سر و شانه، میانگین متحرک 100 و ابر ایچیموکو روزانه است) باشد.

  • با توجه به شرایط کنونی چارت قیمت، اگر فرض را بر ادامه روند تضعیف ارزش یورو در مقابل دلار استرالیا قرار دهیم، باز هم برای مشاهده سقوط عمیقتر قیمت باید بدنبال مومنتوم و لیکوییدیتی لازم در محدوده 1.58200 تا 1.59000 (مقاومت مهم ماهانه همراستا با خط گردن الگو سر و شانه روزانه) بگردیم.
  • ریجکت قیمت پس از برخورد با ناحیه حمایتی و بلاک تقاضا مهم هفتگی با افزایش حجم همراه بوده است.
  • نمودار قیمت با رسیدن به ناحیه حمایتی و بلاک تقاضا مهم هفتگی مشخص شده در تصویر بالا، در محدوده اورسلد (بیش از حد فروخته شده) قرار گرفته و بعد از ریجکت این ناحیه در حال خارج شدن از این محدوده حساس است.

چارت ۴ ساعته:

در تایم فریم ۴ ساعته، نمودار قیمت با رسیدن به ناحیه حمایتی مهم هفتگی خود واگرایی و اشباع شدید پیدا کرده و این ناحیه را ریجکت نموده و فعلا در سقف کانال نزولی و محدوده مقاومتی اینتردی خود (که همراستا با ابر ایچیموکو 4 ساعته، میانگین متحرک 50 تایم 4 ساعته و میانگین متحرک 100 تایم 1 ساعته  نیز هست) قرار دارد که شکست و ریتست این ناحیه میتواند به عنوان یک تاییدیه مهم در جهت ادامه روند صعودی قیمت حداقل تا هدف قیمتی تعیین شده باشد.

با این تفاصیل، ۲ سناریو میتوان برای ادامه حرکت نمودار قیمت یورو به دلار استرالیا در نظر گرفت.

  • ادامه حرکت صعودی که از پنجشنبه گذشته شروع شده، شکست و ریتست ناحیه اینتردی پیش رو و سپس ادامه حرکت روند قیمت حداقل تا محدوده قیمتی 1.58200 تا 1.59000 (مقاومت مهم ماهانه همراستا با خط گردن الگو سر و شانه روزانه). بر اساس این سناریو انتظار میرود شاهد برگشت نمودار قیمت جهت ریتست مجدد ناحیه حمایتی و بلاک تقاضا مهم هفتگی خود باشیم و سپس تغییر روند اصلی ایجاد شده و مومنتوم لازم برای شکست صعودی ناحیه مقاومتی اینتردی بدست آید. البته امکان ادامه حرکت صعودی، شکست صعودی ناحیه مقاومتی اینتردی و کانال نزولی از سطح قیمتی کنونی هم وجود دارد اما احتمال اینکه نمودار قیمت قبل از ادامه حرکت صعودی خود تمایل داشته باشد تا ناحیه حمایتی مهم هفتگی را ریتست کند، کمی بیشتر مینماید.
  • ادامه ریزش قیمت تا ناحیه حمایتی بلند مدت زیرین (محدوده 1.5240 تا 1.53000)، تغییر روند و سپس شروع موج صعودی تا هدف مشخص شده در تصویر.

از منظر فاندامنتال میتوان گفت که عملکرد اقتصادی و موضع گیریهای سیاستگذاران پولی یک ماه اخیر در این 2 حوزه پولی چندان مثبت نبوده. با وجود چشم انداز مثبت رشد اقتصادی قاره سبز در ماههای جولای و آگوست که بعد از اجرای موفق کمپین واکسیناسیون سراسری، برداشته شدن محدودیتهای اجتماعی و بازگشایی گسترده کسب و کارها بوجود آمد، موضع گیریهای بسیار محتاطانه سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا در مورد هرگونه تصمیم گیری راجع به کاهش برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه اروپا (PEPP) و افزایش نرخ بهره که عمدتا به دلیل نگرانی ها بابت شروع موج جدیدی از همه گیری کرونا با شروع فصل سرما و اعتقاد این سیاستگذاران بر گذرا بودن شرایط تورمی فعلی (که این تورم عمدتا به علت مشکلات بین المللی کنونی زنجیره تامین، افزایش بها انرژی و به کاهش شاخص تولید و ارائه خدمات در اروپا) است، باعث کاهش نسبتا شدید ارزش یورو در مقابل دیگر ارزها شد. با این وجود، افزایش شاخص قیمت مصرف کننده در ماه سپتامبر ممکن است باعث تغییر در نگاه کنونی این سیاستگذاران به انتظارات تورمی بازار شود و ممکن است بعد از نشست این هفته شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا، شاهد تغییر لحن این شورا باشیم که در اینصورت انتظار میرود یورو با اقبال گسترده سرمایه گذاران روبرو شود.

از طرفی دیگر، اخیرا شاهد افزایش ارزش دلار استرالیا بودیم که این مساله نه بخاطر رشد اقتصادی قابل توجه در این کشور بلکه بیشتر به علت افزایش شرایط ریسک پذیری بازار طی یک ماه گذشته بعد از پررنگتر شدن مشکلات بین المللی زنجیره تامین و افزایش نرخ انرژی بوده است. (عموما در چنین شرایطی که اقتصادها در وضعیت تورمی قرار میگیرند، قیمت کالاها مثل طلا، مس، زغال سنگ و سنگ آهن افزایش پیدا میکند که همین امر معمولا باعث افزایش ارزش ارزهای کالا محور مثل دلار استرالیا، دلار نیوزلند و دلار کانادا میشود). جدا از این مساله، اقتصاد استرالیا با مسائلی‌ روبرو است که به هیج عنوان نمیتوانند نقش حمایتی در افزایش ارزش ارز این کشور ایفا کنند. یکی از مسائل مشکلات بازار کار استرالیا است که زنگ خطر را برای مدیران بانک مرکزی این کشور به صدا درآورده است و همانطور که رییس بانک مرکزی این کشور اخیرا اذعان داشت، استرالیا با خطر از بین رفتن حدود 1 میلیون شغل مواجه است. از طرفی دیگر، مشکلات حوزه انرژی در چین که بر اساس پیشبینی های اخیر احتمالا باعث کاهش نرخ رشد اقتصادی این کشور در سال 2022 خواهد شد به طبع باعث کاهش میزان تبادلات کالایی و مواد اولیه چین خواهد شد که این امر تاثیر مستقیمی روی استرالیا به عنوان یک شریک تجاری مهم چین خواهد داشت و این مشکلات به نظر به این زودیها از میان برداشته نخواهند شد.

از منظر سنتیمنت میتوان گفت وضعیت سنتیمنت بازار برای این ۲ ارز تقریبا در یک حالت خنثی قرار دارد.

نتیجه نهایی: با توجه به تمامی موارد ذکر شده، به نظر می آید احتمال وقوع سناریو اول بسیار محتملتر است. با این وجود، بررسی دقیق رفتار نمودار قیمت و دریافت تاییدیه های معاملاتی لازم برای ورود به یک معامله خرید از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نکات بسیار مهم:

  1. لطفا دقت داشته باشید که معامله در بازارهای مالی همواره با ریسک همراه بوده و عدم دانش کافی در تحلیل، ورود و مدریت معاملات میتواند منجر به از دست رفتن قسمتی یا حتی کل سرمایه شما عزیزان شود.
  2. این تحلیل صرفا جهت اشتراک گذاری نظر تحلیل گر با مخاطبان فارسی کپیتال است و به هیچ وجه توصیه معاملاتی محسوب نمیگردد لذا فارسی کپیتال هیچ گونه مسولیتی در قبال سود یا ضررهای احتمالی‌ افراد ندارد.
  3. این تحلیل به معنای ورود تیم معاملاتی ما به این معامله نمیباشد زیرا ما فقط وفقط بعد از دریافت تاییدیه های لازم بر اساس استراتژی های معاملاتی خودمان وارد یک معامله میشویم و لذا تا قبل از مشاهده این تاییدیه ها به هیچ معامله ای ورود نمیکنیم. لطفا همواره از استراتژی معاملاتی تست شده و قابل اطمینان جهت ورود به معاملات استفاده کنید تا حدالامکان از ضررهای احتمالی جلوگیری شود.

موفق باشید.​​​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان