وبلاگ

چرا یورو همچنان در حال تضعیف است؟

Euro Weakness
اخبار

چرا یورو همچنان در حال تضعیف است؟

با وجود چشم انداز مثبتی که در تابستان امسال در مورد روند بهبود اقتصادی قاره سبز بوجود آمد، همچنان شاهد افت ادامه دار ارزش برابری یورو در مقابل دیگر ارزها مخصوصا دلار آمریکا، پوند انگلستان و دلار کانادا هستیم. هر چند طی 2 ماه گذشته برخی شاخصهای اقتصادی اروپا (مانند شاخص تولید صنعتی و شاخص سفارش خرید مدیران صنایع) با کاهش معناداری روبرو بوده (بعلت مشکلات بین المللی زنجیره تامیین بخصوص در حوزه مواد اولیه در دوره پسا کرونا) اما از طرفی دیگر پیشرفتهای قابل ملاحضه ای نیز در بازار کار و روند رشد اقتصادی اروپا ملاحظه میشود.

از طرفی دیگر، همانند دیگر اقتصادهای بزرگ دنیا، اخیرا شاهد رسیدن نرخ تورم به بالاترین سطح 14 سال گذشته (به دلایلی همچون مشکلات بین المللی زنجیره تامیین و همچنین افزایش قیمت انرژی که باعث افزایش قیمت تمام شده کالاها شده اند) در این قاره هستیم. بر اساس آخرین گزارشها، شاخص قیمت مصرف کننده سالانه (نرخ تورم سالانه) در منطقه یورو در ماه اکتبر به 4.1 درصد رسید. با این وجود، این گزارش از طرف سرمایه گذاران بازار به کل نادیده گرفته شد و باعث افزایش ارزش یورو نگردید. 

در حالی که دیگر اقتصادهای بزرگ دنیا در پی کاهش بسته های حمایتی مالی و افزایش نرخ بهره رسمی برای مواجهه با شرایط تورمی کنونی هستند، سیاستگذاران پولی در بانک مرکزی اروپا رویکرد بسیار محتاطانه ای به نسبت دیگر اقتصادهای بزرگ بین المللی اتخاذ کرده اند که این امر باعث کاهش شدید علاقه سرمایه گذاران بازار به حوزه یورو شده است.

طی 2 ماه گذشته، شاهد اظهار نظرهای بسیار محتاطانه ای از طرف اکثر اعضا شورای سیاستگذاری پولی بانک مرکزی اروپا مخصوصا رییس بانک مرکزی اروپا، کریستین لاگارد، بودیم و آنها به کررات اعلام کردند که هنوز زمان مناسب برای شروع برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه اروپا فرا نرسیده و ادامه دادن سیاستهای پولی کنونی برای حمایت از کسب و کارها و مردم اروپا الزامی است. همچنین این نهاد اعلام کرده که فعلا هیچگونه برنامه ای برای افزایش نرخ بهره رسمی تا سال 2023 در دست ندارد.

در همین راستا کریستین لاگارد، روز دوشنبه گذشته در جلسه استماع کمیته امور اقتصادی و پولی پارلمان اروپا، بار دیگر تاکید کرد که آماده شدن شرایط لازم برای افزایش نرخ بهره در سال 2022 “بسیار بعید” به نظر میرسد زیرا آنها معتقدند که فشارهای تورمی کنونی گذراست و نباید عکس العمل شتابزده ای در جهت افزایش نرخ بهره در شرایطی که اقتصاد اروپا هنوز کاملا احیا نشده است داشت زیرا سیستهای جسورانه میتواند تاثیرات انقباضی بر روی اقتصاد کنونی اروپا را تشدید کند. همچنین، ایزابل اشنابل، دیگر عضو شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا، اذعان داشت که تصمیم بانک مرکزی اروپا برای ادامه خرید اوراق قرضه نشان میدهد که افزایش نرخ بهره قریب الوقوع نیست که تمام این موضع گیری های اخیر باعث سقوط بیشتر ارزش برابری یورو در بازار طی هفته گذشته شد.

از طرفی دیگر، خبر اعلام قرنطینه سراسری در اتریش و احتمالا هلند به دلیل افزایش تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در روز جمعه نیز مزید بر علت ادامه روند کاهش ارزشی یورو بود. دولت اتریش اعلام کرد که از روز دوشنبه (فردا، 22 نوامبر 2021) یک قرنطینه سراسری را به مدت حداقل 10 روز اعمال خواهد کرد. علاوه بر این، ینس اسپان، وزیر بهداشت آلمان گفت که برای جلوگیری از افزایش موارد تایید شده ویروس کرونا، اعمال برخی محدودیتها و تدابیر پیشگیرانه در آلمان نیز لازم است و در صورت ادامه روند شیوع کنونی، احتمال قرنطینه کامل نیز وجود دارد. 

اخبار اقتصادی تاثیر گذار اروپا در هفته آینده:

در روز سه شنبه پیش رو، شاخص اولیه خرید مدیران تولید و خدمات برای منطقه یورو و آلمان منتشر خواهد شد. همچنین، تولید ناخالص داخلی آلمان در روز پنجشنبه این هفته منتشر خواهد شد که اگر این داده ها نشان دهنده بهبود قابل ملاحظه اقتصادی در منطقه یورو باشند، میتواند باعث امیدواری سرمایه گذاران بازار به افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در سال 2022 و به طبع افزایش ارزش یورو منجر شود. با این وجود، انتظار نمی‌رود که نتایج نشست شورای سیاستگذاری پولی بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه آتی، تغییر جدیدی در چشم‌انداز اقتصادی این نهاد ارائه دهد و احتمالا شاهد تکرار مواضع محتاطانه از سوی این نهاد خواهیم بود. 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان