وبلاگ

سرمایه گذاران در انتظار نتایج نشست شورای سیاستگذاری پولی فدرال رزرو

FR
اخبار

سرمایه گذاران در انتظار نتایج نشست شورای سیاستگذاری پولی فدرال رزرو

“زمان آن رسیده که از گذرا خواندن تورم کنونی دست برداریم”

این اظهار نظر جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو، زمینه را برای سیاست های پولی انقباضی تر فراهم کرده است. تغییر مواضع اخیر پاول در مورد فشارهای کنونی قیمتی نیز با بیانیه روشنی در مورد تسریع برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه فدرال رزرو همراه شد که این مساله را میتوان به احتمال افزایش زودتر از موعد نرخ‌های بهره تعبیر کرد.

حال اینکه چنین افزایشی در نرخ بهره ایالات متحده دقیقاً چه زمانی و طی چند مرحله در سال 2022 انجام میشود، اهمیت به مراتب بیشتری نسبت به کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه دارد.

تورم افزایش و نرخ بیکاری کاهش یافته است

طبق آخرین گزارشات منتشر شده، شاخص قیمت مصرف کننده ماهانه (نرخ تورم) در نوامبر به 6.8 درصد و شاخص تورم اصلی نقطه به نقطه به 4.9 درصد رسید که بالاترین میزان از سال 1982 است. حتی زمانی که به شاخص هزینه های شخصی اصلی (معیار ترجیحی فدرال رزرو برای بررسی فشار قیمت) نگاه می کنیم، میبینیم که این رقم تقریبا در حال حاضر دو برابر حد هدف استاندارد فدرال رزرو (یعنی 2 درصد) است: 

کنترل تورم و وضعیت اشتغال از مهمترین وظایف فدرال رزرو است. در حالی که آخرین گزارش میزان حقوق و دستمزد در حوزه غیرکشاورزی کمتر از برآوردهای اولیه بود، با این حال میزان مشاغل جدید در حال افزایش است. علاوه بر این، بدلیل بهبود سریع بازار کار آمریکا،  شاهد افزایش قابل توجه نرخ مشارکت نیروی کار نیز هستیم.

تغییر سیاستهای پولی در ایالات متحده:

در ماه نوامبر، فدرال رزرو اعلام کرد که سقف بازخرید اوراق قرضه خود را به میزان 15 میلیارد دلار در ماه کاهش می دهد. سرمایه گذاران انتظار دارند این بانک سرعت کاهش بازخرید اوراق قرضه را دو برابر کند و به 30 میلیارد دلار برساند که این به معنای پایان دادن به این طرح طی 3 ماه آینده است (سقف بازخرید فدرال رزرو در ماه دسامبر به 90 میلیارد دلار دارایی رسید).

در حالی که شاهد چشم انداز چاپ کمتر دلار هستیم، نگاه بازارهای مالی بر احتمال افزایش نرخ بهره دوخته شده است که این توقعات بازار اخیرا باعث رکود در سهام و افزایش شدید ارزش دلار شده است. بر همین اساس، ماه مارچ سال اتی زمانی است که میتوان انتظار اولین افزایش نرخ بهره را از فدرال رزرو داشت.

حال سوال مهم اینجاست که آیا در ماه مارچ افزایش نرخ بهره صورت میگیرد یا فدرال رزرو ترجیح خواهد داد که بیشتر صبر کند؟ و دومین سوال مهم آنست که فدرال رزرو در سال 2022 چند مرحله افزایش نرخ بهره را مد نظر خواهد داشت؟

چهار سناریو احتمالی پیش رو:

1) فقط یکبار افزایش نرخ بهره طی سال آتی میلادی: این سناریو بدترین و کم احتمال ترین سناریو است. اگر سیاستگذاران فدرال رزرو به این نتیجه برسند که کاهش احتمالی قیمت نفت و معضلات زنجیره تامین در سال 2022 باعث کاهش قابل توجه نرخ تورم خواهد شد، احتمالا در مورد افزایش تک مرحله ای نرخ بهره طی سال آتی به تجمیع نظر خواهند رسید. با این وجود و با توجه به اظهارات اخیر مقامات فدرال رزرو، ایجاد چنین فاصله ای با انتظارات بازارهای اعتبارات و اوراق قرضه بعید به نظر می رسد و چنین تصمیمی باعث تضعیف ارزش برابری دلار و همچنین رشد بازار سهام خواهد شد.

2) دو بار افزایش نرخ بهره طی سال آتی میلادی: چنین سناریویی (که احتمال وقوع بیشتر از 50 درصد دارد) نشان دهنده ترجیح فدرال رزرو به اتخاذ مواضع محتاطانه است. در صورت اتخاذ چنین تصمیمی، دلار کمی تضعیف خواهد شد اما با سقوط گسترده ارزش برابری روبرو نخواهد شد. همچنین، چنین تصمیمی احتمالا باعث رشد تدریجی بازار سهام خواهد گردید.

3) سه بار افزایش نرخ بهره طی سال آتی میلادی: این نتیجه با اختلاف کمی به نسبت سناریو قبلی بالاترین احتمال را دارد. اتخاذ چنین تصمیمی نشان می‌دهد که اعضای فدرال رزرو رویکرد نگران‌ کننده‌ تری نسبت به تورم در پیش گرفته‌اند و تمایل به واکنش سریع دارند.در اینصورت، دلار با افزایش ارزش برابری تدریجی روبرو خواهد بود و ممکن است بازار سهام با کاهش موقتی روبرو شود.

4) چهار بار افزایش نرخ بهره طی سال آتی میلادی: این یک سناریو کاملا تهاجمی محسوب شده که حتی از انتظارات بازار اعتبارات و اوراق بهادار نیز بالاتر است و نشان دهنده نگرانی شدید در مورد قیمت ها، کمبود نیروی کار و فعالیت بازار مسکن است. وقوع این سناریو باعث افزایش شدید ارزش برابری دلار و سقوط سنگین بازار سهام خواهد شد. با این وجود، احتمال وقوع چنین سناریویی کم است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان