وبلاگ

نتیجه نشست دیشب فدرال رزرو: آیا برنامه کاهش خرید اوراق قرضه آمریکا باعث افزایش نرخ بهره خواهد شد؟

federal reserve
اخبار

نتیجه نشست دیشب فدرال رزرو: آیا برنامه کاهش خرید اوراق قرضه آمریکا باعث افزایش نرخ بهره خواهد شد؟

  • نتیجه نشست دیشب فدرال رزرو مبتنی بر کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه آمریکا بود.
  • واکنش بازار اعتبارات در آمریکا به نتایج این نشست بسیار محتاطانه بود و نرخ بهره اوراق قرضه با نوسان کاهشی کمی همراه شد.
  • ارزش سهام و اوراق بهادار سقوط کرد و ارزش برابری دلار رشد داشت.
  • نتایج اعلام شده شاخص خرده فروشی در ماه جولای و شاخص احساسات مصرف کننده در آگوست ممکن است اجرا این تصمیمات جدید فدرال رزرو را به تاخیر بیندازد.

برخی معتقدند کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه فدرال رزرو منجر به افزایش نرخ بهره در ایالات متحده نمی شود. اما مساله اینجاست که کاهش سقف بازخرید این اوراق خود به معنای افزایش نرخ بهره است. هنگامی که فدرال رزرو به صراحت اعلام میکند که در نظر دارد خرید این اوراق قرضه (که نرخ بهره ایالات متحده را پایین نگه داشته است) را کاهش دهد، عملا روی صحبتش با بازار اعتبارات آمریکاست و با این عمل سیگنال مهمی به فعالین این بازار ارسال میکند. در نتیجه، قیمت اوراق قرضه خزانه داری آمریکا کاهش می یابد و در عوض نرخ بهره آنها افزایش پیدا میکند (حتی شاید افزایش شدیدی داشته باشند) و سرعت و میزان افزایش این نرخها بستگی مستقیم به میزان موفقیت فدرال رزرو در مدیریت تنظیم بازار اعتبارات دارد.

تاثیر اقتصادی چنین تصمیمی منتظر تعدیل نرخ پایه توسط فدرال رزرو نمی ماند و خیلی سریع اتفاق میافتد. نرخهای تبادلات تجاری که کلیدواژه بازار اوراق خزانه داری هستند، از وام مسکن گرفته تا تسهیلات اعتباری تجاری و هزینه های کارتهای اعتباری در ماههای آینده، نرخهای بهره دولتی را هم تحت شعاع قرار داده و نهایتا موجب افزایش آنها خواهند شد. در اصل، این بار اولی نیست که این اتفاق میافتد و یک بار دیگر نیز شاهد وقوع این اتفاق در سال جاری بوده ایم (زمانی که نرخ بهره اوراق قرضه خزانه داری در سه ماهه اول سال میلادی جاری افزایش داشت که به این دلیل بود که تصور عمومی در بازار اعتبارات بر مبنا شروع دوره بهبود اقتصادی و پایان مداخله اضطراری فدرال رزرو در آینده ای نزدیک بود).

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان