وبلاگ

تحلیل چارت طلای جهانی (XAU-USD)

gold
تحلیل های تکنیکال

تحلیل چارت طلای جهانی (XAU-USD)

تحلیل چارت روزانه:

همانطور که در تصویر بالا پیداست، نمودار روزانه طلا بعد از ریزش سنگین اخیر خود که از اواسط ماه نوامبر شروع شده بود، وارد یک فاز اصلاح قیمتی شده و در همین راستا یک حرکت اصلاحی تا ناحیه مقاومتی مهم روزانه (که همراستا با خط روند بلند مدت خود، ابر ایچیموکو و سطح مهم 50% فیبو روزانه، سطوح پیوت R2 D و R3 W و همچنین مووینگ 200 تایم 4 ساعته نیز هست) را به انجام رسانده است و به این ناحیه مهم واکنش نشان داده. در تایم فریم هفتگی شاهد ورود مجدد اوسیلاتور RSI به محدوده منفی و آرایش نزولی هستیم و در تایم روزانه واگرایی مخفی نزولی مشاهده میشود. نمودار قیمت در تایم هفتگی و روزانه در زیر ابر ایچیموکو خود قرار گرفته و در حال حاضر در حال ریتست محدوده ابر خود میباشد. مومنتوم صعودی در تایم روزانه در حال تحلیل است و به نظر می آید حجم از ادامه روند صعودی حمایت نمیکند.

چارت ۴ ساعته:

در تایم فریم های پایین (۴ و 1 ساعته)، شاهد روند تضعیف مومنتوم صعودی هستیم. با این وجود، روند نمودار قیمت همچنان صعودی مینماید و به نظر می آید فاز تثبیت قیمتی در حال شکلگیری است.

در مجموع، میتوان 2 سناریو برای حرکت نمودار طلا در نظر گرفت:

  • 1- اتمام فاز اصلاح قیمتی در ناحیه مقاومتی کنونی (1810 تا 1816 دلار) و شروع موج ایمپالس نزولی بعدی تا اهداف قیمتی مشخص شده در تصویر.
  • 2. سناریو دوم نیز از احتمال شکست صعودی این ناحیه مقاومتی و ادامه روند صعودی نمودار قیمت تا ناحیه مقاومتی بعدی (1830 تا 1833 دلار که همراستا با ناحیه طلایی 0.618 فیبو روزانه و همچنین سطح پیوت مهم R3 روزانه نیز هست) و سپس شروع یک موج ایمپالس نزولی از این ناحیه حکایت دارد.

با توجه به شرایط کنونی، احتمال وقوع سناریو اول بیشتر مینماید.

نکته: در تعیین سطوح مقاومتی و پیش بینی روند حرکت نمودار قیمت از تکنیک تحلیل مولتی تایم فریم استفاده شده.

از منظر فاندامنتال، نرخ تورم بسیار بالا در آمریکا، نگرانی ها بابت شیوع گونه اومیکرون کرونا و همچنین عدم افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را میتوان به عنوان دلایل اصلی بالارفتن ارزش طلا در نظر گرفت. با وجود تصمیمات جسورانه فدرال رزرو در جهت کاهش 2 برابری سقف بازخرید اوراق قرضه و اعلام احتمال افزایش نرخ در 3 مرحله طی سال جاری، واکنش بازار (مخصوصا طلا) به این اخبار در روز جمعه گذشته بسیار محتاطانه بود و آن انتظاری که از افزایش سریع ارزش دلار آمریکا میرفت در عمل اتفاق نیافتاد که این مساله نشان دهنده احتیاط بازار در واکنش به این اخبار عمدتا به دلیل نگرانیها بابت شیوع گونه اومیکرون و همچنین احتمال ناکافی بودن سیاستهای کنونی فدرال رزرو برای مقابله با تورم کنونی است. تورم در ایالات متحده همچنان جولان میدهد و به نظر می آید بازارها همچنان اطمینان چندانی به توانایی فدرال رزرو نسبت به کنترل تورم در سال 2022 (حتی با 3 بار افزایش نرخ بهره در طی سال آتی) ندارند. با این وجود، بسیاری دیگر از تحلیلگران معتقدند که معضلات زنجیره تامین و قیمت انرژی (نفت و گاز طبیعی) به عنوان دلایل اصلی تورم کنونی، در سال آتی کاهش خواهد یافت. همچنین، برخی گزارشات از موثر بودن دوز سوم اکثر واکسنهای کرونا در مقابل گونه اومیکرون حکایت دارد (هر چند هنوز بصورت رسمی تایید نشده است). با این تفاصیل، میتوان گفت که روند قدرتگیری دلار در سال آتی به احتمال زیاد ادامه دار خواهد بود و در این صورت، احتمال کاهش قیمت طلا همچنان بسیار محتمل است.

از منظر تحلیل سنتیمنت، شاهد کاهش ادامه دار میزان نت پوزیشنهای طلا طی 4 هفته گذشته بودیم بطوریکه طی مدت این مدت تعداد نت پوزیشنهای طلا با کاهشی 57379 واحدی به مثبت 202401 واحد رسیده است. فقط در هفته گذشته که قیمت طلا رشدی حدودا 61 دلاری را تجربه کرد، شاهد کاهش 2376 واحدی سفارشات آتی خرید و افزایش 12408 واحدی سفارشات آتی فروش در این کالا استراتژیک بودیم که این مساله نشان دهنده افزایش سنتیمنت نزولی بازار در طی روند اصلاح قیمتی اخیر طلا است. با این تفاصیل، به نظر می آید سناریو نزولی برای قیمت طلا بسیار محتمل از سناریو صعودی است.

نتیجه نهایی: موقعیت فروش در ناحیه مقاومتی 1810 تا 1816 دلار و در صورت شکست صعودی کامل این ناحیه میتوان بدنبال نقطه ورود در ناحیه مقاومتی 1830 تا 1833 دلار بود.

نکات بسیار مهم:

  1. لطفا دقت داشته باشید که معامله در بازارهای مالی همواره با ریسک همراه بوده و عدم دانش کافی در تحلیل، ورود و مدریت معاملات میتواند منجر به از دست رفتن قسمتی یا حتی کل سرمایه شما عزیزان شود.
  2. این تحلیل صرفا جهت اشتراک گذاری نظر تحلیل گر با مخاطبان فارسی کپیتال است و به هیچ وجه توصیه معاملاتی محسوب نمیگردد لذا فارسی کپیتال هیچ گونه مسولیتی در قبال سود یا ضررهای احتمالی‌ افراد ندارد.
  3. این تحلیل به معنای ورود تیم معاملاتی ما به این معامله نمیباشد زیرا ما فقط وفقط بعد از دریافت تاییدیه های لازم بر اساس استراتژی های معاملاتی خودمان وارد یک معامله میشویم و لذا تا قبل از مشاهده این تاییدیه ها به هیچ معامله ای ورود نمیکنیم. لطفا همواره از استراتژی معاملاتی تست شده و قابل اطمینان جهت ورود به معاملات استفاده کنید تا از حدالامکان از ضررهای احتمالی جلوگیری شود.

موفق باشید.​​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان