وبلاگ

گزارش صندوق بین المللی پول: ماهیت بی ثبات و پرنوسان ارزهای دیجیتال می تواند چالش هایی برای ثبات مالی بین المللی ایجاد کند

IMF
رمز ارزها

گزارش صندوق بین المللی پول: ماهیت بی ثبات و پرنوسان ارزهای دیجیتال می تواند چالش هایی برای ثبات مالی بین المللی ایجاد کند

گزارش اخیر صندوق بین المللی پول اشاره به ارزهای دیجیتال به عنوان عامل نوسان در سیستم مالی بین المللی بود. با این حال، این نهاد همچنین اعلام کرد که رمزارزها راه را برای فرصتهای جدید از جمله پرداخت های فرامرزی بهبود یافته و مقرون به صرفه باز می کند. در عین حال، هشدار داد که دارایی های تحت قالب ارز دیجیتال چالش هایی را نیز برای ثبات مالی بین المللی ایجاد می کند. به گفته صندوق بین المللی پول: “رشد سریع اکوسیستم رمزارزها فرصت های جدیدی را ارائه می دهد. نوآوری تکنولوژیکی در حال ورود به عصر جدیدی است که پرداخت ها و سایر خدمات مالی را ارزان تر، سریعتر و در دسترس تر کرده و به آنها اجازه می دهد به سرعت از مرزها عبور کنند. با وجود دستاوردهای بالقوه، رشد سریع و افزایش استفاده از دارایی های رمزنگاری شده چالش هایی نیز برای ثبات مالی بین المللی به همراه دارد”.

توبیاس آدریان، مشاور مالی و مدیر بخش پولی و بازارهای سرمایه صندوق بین المللی پول، به خبرگزاری Press Trust of India (PTI) گفت که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین می توانند تنها دلیل بی ثباتی مالی بین المللی به علت نوسانات شدید قیمتی که دارند باشند. او همچنین ارزهای دیجیتال را با سهام، کالاها و نرخ ارزهای دولتی مقایسه کرد و تأکید کرد، در حالی که همه آنها ممکن است خطراتی برای سرمایه گذاری به همراه داشته باشند، اما ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات قیمتی که دارند همچنان بیشترین ریسک را برای سرمایه گذاران به همراه دارند. آدریان ادعا کرد که رمزارزها ممکن است یک فرصت سرمایه گذاری خوب تلقی شوند اما هرگز نمی تواند با یک مجموعه پولی مقایسه شود. 

در این گزارش صندوق بین المللی پول از استیبل کوین ها نیز انتقاد شد:

صندوق بین المللی پول در این گزارش اخیر خود، همنظر با دیگر نهادهای نظارتی، بر این واقعیت که رمز ارزها به شدت نیاز به یک چارچوب قانونی دارند تاکید داشت. در این گزارش از رشد سریع استیبل کوین ها به عنوان خطری احتمالی برای سیستم اقتصادی بین المللی نام برده شده و از لزوم وضع مقررات و قوانین نظارتی مناسب  برای آنها صحبت به میان آمده است. علاوه بر این، گزارش صندوق بین المللی پول از روند بوجود آمدن ارزهای دیجیتال دولتی (CBDC) و لزوم استفاده از آنها را در عصر جدید پول دیجیتال حمایت کرد. این نهاد اعلام داشت: “سیاست گذاران باید استانداردهای جهانی را برای دارایی های رمزنگاری شده پیاده کنند و با برطرف کردن مشکلات موجود در بررسی و نظارت بر داده های اکوسیستم رمزنگاری شده، توانایی خود را برای نظارت بر این اکوسیستم افزایش دهند. با افزایش نقش استیبل کوین ها، مقررات نظارتی جدید باید با خطرات احتمالی ناشی از عملکرد آنها مطابقت داشته باشد. بازارهای نوظهور که با خطرات ارزهای رمزنگاری شده مواجه هستند باید سیاست های اقتصاد کلان را تقویت کرده و مزایای استفاده گسترده از ارزهای دیجیتالی دولتی را در نظر بگیرند.”

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان