وبلاگ

ساده است، ساده نگهش دار!

14
روانشناسی و خود شناسی

ساده است، ساده نگهش دار!

ما در دنیای بسیار پیچیده‌ای زندگی میکنیم. روزانه میلیاردها پیام و عکس و ویدئو با موبایل هامون ارسال و دریافت میکنیم. از اتاق کار تا فضای بازی، کامپیوترها همه جا رو گرفتند و در هر مکانی وجود دارند. تبلت و آی‌پد هم که دیگه کوچک و بزرگ ازش استفاده میکنند.

ما به عنوان انسان، همیشه یک میل و گرایشی به چیزهای پیچیده داریم و جذبشان میشویم. دلیلش هم این است که چیزهای پیچیده تر، معمولا جدیدتر، سریع‌تر، هوشمندتر و خلاقانه‌تر هستند.
این خلاقیت و نوآوری، همیشه برای انسان رشد، گسترش و پیشرفت به همراه داشته. پس طبیعی است که نسبت به چیزهای پیچیده و جدید، احساس خوب و راحتی داشته باشیم، چون با آنها به جلو پیش میرویم و آینده بهتری می‌سازیم.
مساله مهم در این مورد، اینه که هرچه ما به جلو رفته و و چیزهای پیچیده‌تر و جدیدتری به وجود می‌آوریم، به همان نسبت شرایط انجام کارها رو برای خودمون هم پیچیده‌تر می‌کنیم.
یادتون باشد که پیچیدگی، حواس پرتی به وجود می‌آورد و تمرکز را کاهش میدهد. پس همیشه باید تلاش کنید شرایط و اصول کار رو برای خودتون ساده نگه دارید و چیزی رو پیچیده نکنید.

حالا از حق نگذریم، این پیشرفت تکنولوژی و پیچیده شدن مسائل، در دنیای معاملات خیلی مفید بوده و تاثیر بسیار زیادی روی شکل گیری بازار فارکس و این صنعت گذاشته. همین فناوری های جدید بوده که برای ما یک بازار ۲۴ ساعته و بدون تعطیلی فراهم کرده، شرایط رو مهیا کرده تا بتونیم در لحظه و به سرعت معاملاتمون رو باز یا بسته کنیم. به ما چارت جابه‌جایی قیمت رو به صورت زنده نشون میده که لحظه به لحظه هم به روز رسانی میشه. و به کمک همین تکنولوژی، ما به نرم افزارها و پلتفرم هایی دسترسی داریم، که در اون تمام اطلاعات مورد نیاز ما فراهم شده و میتونیم اطلاعات بازار رو به راحتی تحلیل و بررسی کنیم.

اصلا بگین ببینم، آیا اینجا کسی هست که بتونه بدون دسترسی داشتن به یک پلتفرم معاملات و بررسی چارت ها، به معامله کردن ادامه بده؟
من که فکر نمیکنم.
پس میشه به راحتی گفت پیشرفت تکنولوژی و پیچیده شدن اوضاع نه تنها بد نیست، بلکه خیلی مفید و ضروری هم هست.
تا اینجای کار رو من هم قبول دارم. ولی مشکل از جایی به وجود میاد که این پیچیدگی وارد سیستم کار شما میشه. جایی که شما فکر میکنید هرچه سیستم معاملات و استراتژی شما پیچیده تر باشه، حرفه‌ای تر هست و نتیجه بهتری میده.
این فکر اصلا درست نیست عزیز من. به شما ضربه میزنه.
فکر درست، اینه که در دل این همه پیچیدگی و پیشرفت تکنولوژی، شما کار خودتون رو به ساده ترین شکل انجام بدید و جلوی هرگونه پیچیدگی اضافی رو بگیرید.
استفاده از تکنولوژی پیچیده و به روز، به شما خیلی کمک‌ میکنه. ولی پیچیده کردن سیستم معاملاتی که استفاده میکنید، تمرکز شما رو کاهش میده، حواستان رو پرت میکنه و به شما ضربه میزنه.

از هر تریدر موفقی که بپرسید، به شما‌ میگوید تا جایی که ممکن هست، از استراتژی های پیچیده و گیج کننده دوری کنید و استفاده از آن را به حداقل برسانید.
تریدرهای تازه کار، معمولا به استفاده از متود ها و استراتژی های پیچیده معاملاتی علاقه نشان میدهند. دلیلش هم این است که این افراد میخواهند از ضرر فاصله بگیرند و به اصطلاح کور کورانه وارد کار نشوند.
ولی چون بازار فارکس را پیچیده میبینند، راه رسیدن به موفقیت در این کار را هم به همان شکل دیده و به دنبال انجام کارهای پیچیده و سخت میگردند. به همین دلیل این افراد کار را «ساده» ندیده و همیشه به دنبال استراتژی های خاص و پیچیده هستند.

البته اگر به دنبال ۴ تا استراتژی پیچیده هم بروید بلاخره یک چیزی یاد میگیرید. روش کار با ابزارهای مورد استفاده در استراتژی رو یاد میگیرید، چند تا موقعیت معامله پیدا میکنید، روشن و خاموش کردن کامپیوتر رو هم که بلد هستید. پس دیگه تمامه، حرفه‌ای شدید رفت.

ولی نه… خودتون هم میدونید که اینطوری نیست.
شما با یادگیری چند تا استراتژی پیچیده، هیچ وقت خود بازار رو مطالعه نمیکنید. شما فقط خود استراتژی و ابزار مورد نیازش رو یاد میگیرید، ولی به درک درستی از چگونگی عملکرد بازار نمی‌رسید.
یاد میگیرید که اگر اتفاقی افتاد، یک ارز را بخرید یا بفروشید فقط همین. ولی هیچ وقت درک نخواهید کرد آن اتفاق چرا افتاد، و در چه شرایطی میتواند دوباره تکرار شود.
یک اشکال دیگر تازه‌وارد ها در استفاده از استراتژی های پیچیده، این است که آنها از تعداد بیش از حد زیاد ابزار مختلف استفاده کرده و چندین ابزار رو همزمان بررسی می کنند.
این کار اصلا درست نیست و میتواند تریدر را به راحتی به اشتباه بیندازد. بعضی از این ابزار به آنها اطلاعات تکراری میدهد. تعداد زیادی از آن ها هم خلاف میل تریدر عمل کرده و اطلاعاتی متضاد با ابزار دیگر ارائه   می کنند.

با این حال تعداد زیادی از تریدرها از تعداد زیادی ابزار تحلیلی استفاده میکنند (در واقع از تمام ابزاری که بلد هستند). به این دلیل که خیلی از آنها بر این باور هستند که ابزار تحلیلی، آینده بازار را پیش بینی میکنند. در حالی که این ابزار، در واقع فقط گذشته بازار را شرح میدهند..

این حقیقت را از من قبول کنید:
برای شما که تاره وارد این کار شده‌اید، انتخاب استراتژی های پیچیده و رفتن در آن مسیر، اصلا درست و به صلاح نیست. درک کنید که این بازار به عنوان یک سیستم یکپارچه، بسیار پیچیده و وسیع است و صرفا با استفاده از چند ابزار تحلیلی، نمیتوان به درک کامل و جامعی از آن رسید.
ابزار و استراتژی های پیچیده می‌توانند مفید و سودده باشند. در واقع برای خیلی از تریدرها بسیار هم مفید هستند.
ولی به عنوان یک تازه کار، استفاده از اون روش ها اصلا به شما پیشنهاد نمیشود.

کار رو از ابتدا درست شروع کنید‌.
کار رو ساده شروع کنید.
«ساده است، ساده نگهش دارید.»

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان