وبلاگ

نتایج سوپرایز کننده دیروز گزارش بازار کار ایالات متحده، رشد ارزش برابری یورو در مقابل دلار را محدود کرد

Cash is king, economic treasure and financial successful retirem
اخبار

نتایج سوپرایز کننده دیروز گزارش بازار کار ایالات متحده، رشد ارزش برابری یورو در مقابل دلار را محدود کرد

در طی هفته گذشته، یورو بیشترین افزایش ارزش هفتگی خود در مقابل دلار آمریکا را تجربه کرد. این بالاترین میزان افزایش هفتگی ارزش یورو در مقابل دلار آمریکا از ماه مارس 2020 بود و این جفت ارز از سطح 1.11220 با چیزی در حدود 360 پیپ افزایش به نرخ برابری 1.14820 رسید و بالاترین سطح خود در سال 2022 برسد به ثبت رساند. 

پس از آن که کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، فعالین بازار را با سخنان جسورانه خود در مورد سیاستهای احتمالی بانک مرکزی اروپا شگفت زده کرد، رشد ارزشی یورو که از روز 28 ژانویه شروع شده بود ناگهان شدت یافت و با یک رشد تقریبا 220 پیپی دیگر خود را به سطح مقاومتی مهم 1.14820 رساند. 

برخلاف چند ماه گذشته، خانم لاگارد در صحبتهای 2 روز پیش خود به رکورد جدید نرخ تورم در اروپا واکنش نشان داد و از نگرانیهای بانک مرکزی اروپا در این باره سخن به میان آورد و در جواب برخی سوالات مبنی بر احتمال افزایش نرخ بهره بانکی، چنین گزینه ای را بصورت قاطعانه رد نکرد که همین مساله گمانه زنیها برای احتمال افزایش نرخ بهره در حوزه یورو طی سال جاری میلادی را در میان فعالین بازار افزایش داد. بر اساس گزارش یورواستات، شاخص قیمت مصرف کننده (نرخ تورم) در منطقه یورو به 5.1 درصد افزایش یافت و از نرخ تورم 5 درصدی حوزه یورو در ماه دسامبر نیز پیشی گرفت.

احتمال اتخاذ سیاستهای مالی انقباضی توسط بانک مرکزی اروپا تحت الشعاع گزارش قافلگیر کننده بازار کار ایالات متحده قرار گرفت:

خانم کریستین لاگارد، با لحنی برخلاف همیشه نگرانی های قابل تامل خود را در رابطه با افزایش فشار قیمت ها ابراز کرد و گفت که “در مقایسه با انتظارات ما در ماه دسامبر، خطرات چشم انداز تورم به ویژه در کوتاه مدت افزایش پیدا کرده است”. در ثانی ایشان از بیان جمله معروف خود “افزایش نرخ در طی سال 2022 بعید است” صرف نظر کرد که این مساله توجهات بسیاری را در بازار به خود جلب نمود و باعث گمانه زنیهای بسیار زیادی در میان فعالین بازار مبنی بر افزایش احتمالی نرخ بهره تا پایان سال 2022 شد.

در نتیجه، بازده اوراق قرضه دولتی افزایش یافت. بازدهی اوراق قرضه دو ساله آلمان بیش از 30 واحد افزایش یافت که بزرگترین افزایش در بیش از یک دهه گذشته بود. در همین حال، بازدهی اوراق 2 ساله خزانه داری ایالات متحده از مرز 1.20% گذشت و بازده اوراق قرضه بلندمدت ایالات متحده نیز افزایش یافت، اما این مساله به تنهایی باعث افزایش تقاضا برای دلار آمریکا و افزایش ارزش این ارز کافی نبود.

در اواسط هفته گذشته، گزارش اولیه و تخمینی (ADP) از بازار کار ایالات متحده با آماری بسیار ضعیفتر از حد انتظارات فعالین بازار را بشدت متحیر کرد و فشار فروش بیشتری بر دلار آمریکا وارد کرد. با این وجود، گزارشات رسمی دیگری منتشر شد که حاکی از افزایش 0.3 درصدی هزینه نیروی کار در 3 ماهه آخر سال 2021 و افزایش 6.6 درصدی بهره وری اشغال در حوزه های غیرکشاورزی بود.

اما در نهایت انتشار گزارش رسمی وبسیار مثبت میزان اشتغال جدید در حوزه غیر کشاورزی و همچنین شاخص میانگین حقوق و دستمزد ماه ژانویه در روز جمعه جان تازه ای به دلار آمریکا داد. درست زمانی که فعالین بازار انتظار نتایج ضعیفی از این گزارش داشتند، مشخص شد که بازار کار ایالات متحده موفق به افزایش 467 هزار موقعیت شغلی جدید شده که این مقدار تقریبا 3 برابر آن چیزی بود که به صورت خوشبینانه پیش بینی میشد. نرخ بیکاری به 4 درصد رسید در حالیکه نرخ مشارکت نیروی کار به 62.2٪ افزایش پیدا کرد که این مساله نشان دهنده یک بهبود کاملا سالم در بازار کار ایالات متحده بود و باعث پشتیبانی قوی سرمایه گذاران از دلار آمریکا شد. در اصل میتوان گفت که این گزارشات در کنار سیاستهای انقباضی اخیر فدرال رزرو باعث جلب توجه بسیاری از فعالین بازار شد و اثر سخنان 2 روز پیش کریستین لاگارد را تا میزان زیادی تحت الشعاع قرار داد.

هفته جاری از نظر رخدادهای بنیادی اقتصادی، هفته پر سر و صدایی نخواهد بود. با این وجود، شاخص قیمت مصرف کننده (نرخ تورم) ماه ژانویه ایالات متحده و برآورد اولیه شاخص تمایل مصرف کننده میشیگان برای ماه فوریه منتشر خواهد شد. از طرفی دیگر، در این هفته شاخص قیمت مصرف کننده (نرخ تورم) آلمان برای ماه ژانویه منتشر خواهد شد که بدلیل موقعیت این کشور به عنوان مهمترین اقتصاد اروپا، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دیگر رخدادهای مهم اقتصادی این هفته:

  • شاخص خرده فروشی ماهانه استرالیا، نرخ بیکاری سوییس و سخنرانی خانم کریستین لاگارد (در روز دوشنبه)
  • میانگین دریافت و هزینه کرد خانوارهای ژاپنی و سخنرانی رییس بانک مرکزی نیوزلند (در روز سه شنبه)
  • انتظارات تورمی نیوزلند، ذخایر نفت خام آمریکا، حراج اوراق قرضه 10 ساله آمریکا و سخنرانی رییس بانک مرکزی کانادا (در روز چهارشنبه)
  • شاخص قیمت مصرف کننده (نرخ تورم) ماهانه ایالات متحده، میزان درخواستهای جدید برای حقوق بیکاری در آمریکا و سخنرانی رییس بانک مرکزی انگلستان (روز پنجشنبه)
  • سخنرانی رییس بانک مرکزی استرالیا، گزارش اولیه تولید ناخالص داخلی 3 ماهه انگلستان، گزارش ماهانه تولید ناخالص داخلی انگلستان، شاخص قیمت مصرف کننده (نرخ تورم) سوییس و تمایلات مصرف کننده گان آمریکایی (در روز جمعه)

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان