وبلاگ

ریسک گریزی سرمایه گذاران بازار بدلیل نگرانیها از شیوع نوع جدید و خطرناک ویروس کرونا

Virus 01
اخبار

ریسک گریزی سرمایه گذاران بازار بدلیل نگرانیها از شیوع نوع جدید و خطرناک ویروس کرونا

پیدایش جدیدترین گونه ویروس کرونا در آفریقا جنوبی که گفته میشود خطرناکترین گونه این ویروس نیز هست، دیروز بازارهای مالی را با تکان های اساسی روبرو کرد، زیرا بالا گرفتن گمانه زنی ها در میان سرمایه گذاران بازار مبنی بر احتمال رویارویی با دور جدیدی از قرنطینه ها و کاهش رشد اقتصادی سقوط ارزشی بسیاری از سهام ها، شاخصها و برخی ارزها را در پی داشت و شرایط سنتیمنت بازار به شدت ریسک گریز گردیده است. هر چند ترس از قرنطینه های احتمالی در آینده و چنین واکنش آنی و محتاطانه ای از طرف فعالین بازار ممکن است تا حدی عجولانه به نظر برسد، اما به نظر می آید که این مساله نمیتواند شرایط بسیار محتاط کنونی حاکم بر بازار های مالی را تغییر دهد.

“سهام جهانی به دلیل ترس از شیوع گونه جدید کرونا سقوط کرد” 

شرایط ریسک گریز غالب بر بازار باعث فروش گسترده و سقوط بازارهای سهام شد. ترس ناشی از احتمال شیوع نوع جدید و خطرناک ویروس کرونا که در آفریقای جنوبی یافت شده، باعث افزایش نگرانی ها در مورد احتمال اعمال دور جدیدی از قرنطینه ها در سراسر دنیا شده است. در همین راستا، سهام شرکتهای هواپیمایی و خدمات مسافرتی بیشترین سقوط ارزشی را تجربه کردند.

“افزایش نرخ بهره در دسامبر برای BoE بعید به نظر می رسد” 

در سشنهای معاملاتی دیروز، بانک های انگلستان نیز متحمل زیان های سنگینی شدند. بدلیل شرایط بوجود آمده و احتمال اعمال دور جدیدی از قرنطینه ها، انتظارات بازار اعتبارات در مورد افزایش نرخ بهره انگلستان در ماه دسامبر تا حد زیادی کاهش یافته است چون اگر این احتمالات به واقعیت بپیوندند بسیار بعید است که شاهد هر گونه افزایش نرخ توسط سیاستگذاران پولی بانک مرکزی انگلستان باشیم که این امر باعث میشود پتانسیل درآمدی و حاشیه سود بانک ها بدلیل عدم افزایش نرخهای بهره کاهش یابد.

“ارزش سهام شرکتهای تکنولوژی به احتمال زیاد مجددا با رشد روبرو خواهند شد”

در پی انتشار خبر پیدایش گونه جدید ویروس کرونا در آفریقا جنوبی که خطرناکتر و سرعت گسترش بسیار بیشتری به نسبت گونه دلتا دارد، شرکت فایزر اعلام کرد که طی دو هفته آینده گزارش جدیدی در مورد میزان اثرگذاری واکسن کرونا فایزر بر روی این گونه جدید ویروس منتشر خواهد کرد. بر همین اساس، میتوان انتظار داشت که نوسانات روانی بازار حداقل در طی 2 هفته آینده باقی خواهد ماند. در ایالات متحده، معاملات آتی شاخص داو جونز (Dow Jones) بیش از 800 واحد کاهش یافت در حالی که شاخص نزدک 100 (Nasdaq 100) فقط در حدود 230 واحد کاهش پیدا کرد. با وجود اینکه طی روز گذشته شاهد سقوط سنگین اکثر سهامها و شاخصها در بازار سهام بودیم، شاخص نزدک 100 (Nasdaq 100) سقوط معناداری را تجربه نکرد که این مساله بیانگر عملکرد بهتر شرکتهای فن آوری محور در شرایط ریسک گریز کنونی است. 

“ارزهای امن (Safe Heaven) از مقبولیت زیادی برخوردار شدند و ارزهای کالا محور با سقوط ارزشی روبرو بودند”

شرایط ریسک گزیر حاکم بر بازار باعث افزایش آنی ارزش برابری فرانک سوئیس و ین ژاپن گردید.

در مورد فرانک سوییس میتوان گفت که گزارشات اخیر اقتصادی نسبتاً قوی سوئیس نیز در این افزایش ارزش بی تاثیر نبوده است. سازمان آمار کشور در گزارشی اعلام کرد که سطح اشتغال در سه ماهه سوم به بیش از 5.21 میلیون نفر رسیده است بدان معنا که بازار کار این کشور به شرایط قبل از شروع همه گیری کرونا رسیده است. همچنین اقتصاد این کشور با 1.7 درصد رشد 3 ماهه همراه بوده است و اقتصاد این کشور به نسبت مدت مشابه سال قبل، 4.1 درصد رشد داشته است که بوجود آمدن این شرایط اقتصادی گمانه زنی ها در مورد احتمال در پیش گیری سیاستهای انقباضی از طرف بانک مرکزی سوئیس را افزایش داده و باعث حمایت بیش از پیش سرمایه گذاران بازار از این ارز گردیده است.

در مورد ین ژاپن نیز میتوان گفت که عامل اصلی قدرت گرفتن این ارز بوجود آمدن شرایط ریسک گریز در بازار است. با این وجود، بر اساس گزارش آژانس آمار این کشور، شاخص کل قیمت مصرف کننده (نرخ تورم) در توکیو از 0.1 درصد در اکتبر به 0.5 درصد در نوامبر افزایش یافته است. شاخص تورم اصلی کل ژاپن نیز از 0.1٪ به 0.3٪ در ماه نوامبر افزایش یافت.

“کاهش قیمت نفت و ارزش برابری ارزهای کالا محور”

در پی انتشار خبر پیدایش گونه جدید ویروس کرونا، قیمت نفت با سقوط سنگین 10.79 دلاری (حدود 13.7%) روبرو شد و دلار کانادا (ارز وابسته به نفت) نیز سقوط سنگینی در مقابل دیگر ارزها تجربه کرد. دلار نیوزلند نیز با وجود افزایش نرخ بهره اخیر بانک مرکزی این کشور نتوانست جایگاه خود را در شرایط ریسک گزیر بازار حفظ کند و با کاهش نسبتا شدید ارزش برابری روبرو شد و در نهایت دلار استرالیا نیز به عنوان یک ارز کالا محور از این قائله مستثنی نبود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان