وبلاگ

با وجود همه گمانه زنی های اخیر، بانک مرکزی استرالیا هیچ تصمیمی برای افزایش نرخ بهره رسمی در این کشور ندارد

Phillip Lowe
اخبار

با وجود همه گمانه زنی های اخیر، بانک مرکزی استرالیا هیچ تصمیمی برای افزایش نرخ بهره رسمی در این کشور ندارد

فیلیپ لو، رئیس بانک مرکزی استرالیا (RBA)، در کنفرانس مطبوعاتی پس از جلسه شورای سیاستگذاری پولی بانک مرکزی این کشور که ساعات اولیه بامداد امروز (به وقت ایران) برگزار شد، گفت:

سیاستهای این بانک در مدریت نرخ بهره اوراق قرضه دولتی بسیار موثر بوده و از بهبود اقتصاد استرالیا حمایت کرده است. اما اخیرا، اثربخشی آن به‌عنوان یک ابزار کنترل بازار پول کاهش یافته زیرا انتظارات اخیر بازار در مورد نرخ بهره رسمی کشور به دلیل شرایط تورمی کنونی افزایش بیش از اندازه ای داشته است. با این وجود، لازم است کاملا روشن شود که بر اساس سیاستهای پولی کنونی، هیچگونه برنامه ای برای افزایش نرخ بهره رسمی کشور تا قبل از سال 2024 وجود ندارند و هنوز هیچ قطعیتی در مورد زمان تغییر نرخ بهره رسمی بوجود نیامده است. سیاستهای اقتصادی ما بر اساس وضعیت اقتصادی کشور تبیین میشود نه تقویم. از همین رو میتوان گفت که بر اساس نتایج بررسی آخرین داده های اقتصادی کشور، افزایش نرخ بهره رسمی در سال 2022 فعلا امکان پذیر نیست و نرخ تورم کنونی، که برای اولین بار در هفت سال گذشته به نقطه میانی محدوده هدف رسیده است، به خودی خود نمیتواند دلیل قانع کننده ای برای افزایش نرخ بهره باشد. علاوه بر این، شرایط تورمی کنونی و رشد دستمزدها به ما اجازه می دهد تا در افزایش نرخ بهره صبور باشیم. با این تفاصیل، ما نوسانات نرخ تورم را از نزدیک تحت نظر داریم.

وی افزود:
  • باید مطمئن شد که تورم به طور پایدار در هدف 2 تا 3 درصدی قرار گیرد.
  • وضعیت انتظارات بازار برای افزایش نرخ بهره در اوایل سال 2022 با سیاستهای کنونی ما فاصله زیادی دارد.
  • از هفته آینده، عرضه اوراق قرضه برای آوریل 2024 در مزایده های عادی بانک مرکزی لحاظ خواهد شد.
  • روند کاهشی رشد دستمزدها طی یک دهه گذشته، باید به طور چشمگیری تغییر کند.
  • تصمیم بر عدم استفاده از نرخ بهره برای مهار قیمت مسکن هیچ نگرانی در مورد بدتر شدن استانداردهای وام مسکن بوجود نمی آورد و وام گیرندگان باید بدانند که نرخ وام بالاخره روزی افزایش خواهد یافت.
  • تورم کنونی در اقتصاد استرالیا معضل به حساب نمی آید.

 

(نکته: سخنان امروز رییس بانک مرکزی استرالیا یک سخنرانی محتاطانه محسوب میشود که به احتمال بسیارزیاد باعث تضعیف ارزش دلار استرالیا در میان مدت خواهد شد.)

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان