وبلاگ

بررسی عملکرد احتمالی پوند بعد از انتشار اخبار مهم اقتصادی امروز انگلستان

Bank of England
اخبار

بررسی عملکرد احتمالی پوند بعد از انتشار اخبار مهم اقتصادی امروز انگلستان

نمودار پوند به دلار آمریکا فعلا در حوالی 1.39000 در حال انتظار برای مشخص شدن نرخ سود بانکی از طرف بانک مرکزی انگستان است. اخیرا، ریزش در تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و بازگشایی های گسترده کسب و کارها در انگستان کمک زیادی به افزایش قدرت پوند کرده بود اما سخنرانی اخیر مدیران فدرال رزرو نیز و همچنین افزایش شاخص خرید مدیران کسب و کارهای بزرگ (به معنای رونق گرفتن زنجیره تامین و به طبع رونق بازار داخلی) در آمریکا نیز باعث قدرتمند شدن دلار شد و نرخ تبدیل پوند به دلار آمریکا تا حدود قیمتی 1.39000 بالانس شد.

پیش بینی ها و انتظارات از اخبار اقتصادی امروز انگلستان:

بر اساس تخمین بانک سوشیت جنرال فرانسه، به احتمال زیاد بانک مرکزی انگلستان سیاست های خود را در مورد نرخ بهره کنونی تغییر نخواهد داد و احتمالاً در اعلامیه خود نگرانی هایی را از وضعیت کنونی اقتصاد انگلستان بیان خواهد کرد اما ممکن است پیش بینی های جدیدی را در گزارش سیاست های پولی خود منتشر کند. 

1) سوال اول اینجاست که آیا تورم به اوج خود رسید؟

افزایش سریع قیمت ها، طرفداران کاهش حمایتهای دولتی در شورای تصمیم گیری بانک مرکزی انگلیس را تشویق کرده است تا خواستار کاهش طرح خرید اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی (در حال حاضر به ارزش 895 میلیارد پوند) شوند زیرا شاخص قیمت مصرف کننده در ماه ژوئن به 2.5 درصد رسیده است، در حالی که در ماه فوریه تنها 0.4 درصد بود. با این حال، بیشتر این افزایش به دلیل سقوط شاخص قیمت مصرف کننده در سال گذشته است و به معنای رشد طبیعی این شاخص محسوب نمیشود. نظرسنجی های تجاری در آمریکا کاهش کسری ها را نشان داد. انگلیس در افزایش و تثبیت قیمت ها احتمالاً پشت سر آمریکا است. با توجه به اینکه شاخص قیمت مصرف کننده هنوز در محدوده 1 تا 3 درصد است، فوریت چندانی برای کاهش حمایتهای دولتی  وجود ندارد به ویژه اینکه ثبات قیمت در کانون توجه بانک مرکزی قرار دارد. 

2) در حال حاضر میزان رشد اقتصاد انگلستان در حال کند شدن است.

افزایش قیمتها در نتیجه بازگشایی گسترده کسب و کارها است و مشخصا تقاضاهای جدید با کمبود عرضه در اقتصادی که همچنان از ضربه ناشی از پاندمی کرونا رنج می برد روبرو میشوند. در حالی که توسعه اقتصادی در چند ماه گذشته قابل توجه بوده است اما در دو گزارش اقتصادی ماهانه گذشته نیز انتظارات بازار در راستای تطابق عرضه و تقاضا برآورده نشده است. در اصل اقتصاد انگلستان هنوز به تمام ظرفیت بلقوه خود نرسیده است و بانک مرکزی این کشور شاید مجبور شود حتی با چاپ پول بیشتر بسته حمایتی خود را افزایش دهد و این موضوع قطعا بر روی پوند اثرات نامطلوب خواهد داشت. 

3) آمار کنونی ابتلا به ویروس کرونا در انگلستان.

قاعدتا، کاهش تعداد مبتلایان به کووید 19 در انگلستان نشانه مثبتی برای رشد اقتصادی آینده است. با این حال، همچنان از صدها هزار انگلیسی درخواست می شود که در صورت قرار گرفتن در معرض شخصی که آزمایش مثبت داشته خود را قرنطینه کنند و این امر در حال حاضر برخی از کمبودها را در بازار مصرف ایجاد کرده است. در حالی که دولت در تلاش است تا این مسائل را کاهش دهد، به نظر می رسد که بعد از سه ماهه دوم هنوز اقتصاد نتوانسته رونق مناسبی داشته باشد. علاوه بر این، برنامه دولت برای لغو بیشتر محدودیت های مربوط به کووید منجر به رونق فعالیت نشد و بریتانیایی ها همچنان محتاط هستند زیرا میزان بستری در بیمارستان ها همچنان بالاست و مرگ و میر همچنان در حال افزایش است. مازاد بر این مطالب به نظر میرسید که آمار رسمی اعلامی(22000 مبتلا در روز) خیلی قابل اعتنا نباشد زیرا اعتقاد جامعه پزشکی انگلیس بر آمار روزانه تا 60000 نفر مبتلا جدید است که این خود عاملی برای محتاط بودن بیشتر مردم بریتانیا محسوب میشود.

4) عدم قطعیت در مورد آینده این پاندمی در انگلستان.

در حال حاضر، درجه بالایی از عدم قطعیت در مورد تاثیر احتمالی فصل پاییز بر شیوع بیماری، ظهور احتمالی انواع مقاوم به واکسن و موارد دیگر وجود دارد و دانشمندان بریتانیایی به دقت تحولات این پاندمی در اسرائیل را زیر نظر دارند چون علیرغم واکسیناسیون گسترده در سطح جهانی، گونه دلتا باعث نگرانی در اسراییل (این کشور کوچک) شده است که در حال حاضر برای سالمندان از تزریق تقویت کننده (تزریق دوز سوم) استفاده می کند و این راهکار ممکن است در انگلستان نیز لازم باشد. بر همین اساس، به نظر می آید بانک مرکزی انگلستان نمی خواهد با وجود این عدم قطعیت عجله زیادی در تغییر سیاستهای پولی داشته باشد.

5) تحولات فدرال رزرو برای بانک مرکزی انگلستان بسیار حایز اهمیت هستند.

بدون شک بانک مرکزی آمریکا مهمترین عامل اقتصاد بین المللی است. فدرال رزرو به تازگی رویکرد محتاطانه ای را انتخاب کرده است و از تعیین تاریخی که می تواند طرح خرید اوراق قرضه خود را کاهش دهد، خودداری می کند. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو گفت که این بانک همچنان اقتصاد ایالات متحده را در نقطه باثباتی ارزیابی نمیکند و کاهش سیاستهای حمایتی این بانک هنوز الزامی نیست. بانک مرکزی انگلستان هم از این مساله مستثنی نیست و به نظر می آید در تصمیم گیری های خود جانب احتیاط را رعایت کند لذا به احتمال زیاد طرح خرید اوراق قرضه خود را تکمیل کرده و از هرگونه کاهش خودداری خواهد کرد زیرا اعلام کاهش خرید اوراق قرضه سیگنالی به بازار می دهد که نشان از افزایش بزودی نرخ ها دارد و این نتیجه ای نیست که مطلوب بانک مرکزی انگلستان باشد.

با توجه به مسائل مطرح شده دلایل قابل قبولی وجود دارد که امروز شاهد پیام محتاطانه ای از طرف بانک مرکزی انگلستان باشیم و در این صورت به احتمال زیاد شاهد ریزش موقتی و محدود ارزش پوند انگلستان در مقابل دیگر ارزها مخصوصا دلار آمریکا و یورو خواهیم بود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان