وبلاگ

وقوع یک درگیری بین روسیه و اوکراین چگونه بر بازارها تأثیر می گذارد و میتواند فرصت های معاملاتی در بازار ایجاد می کند؟

russia ukraine
اخبار

وقوع یک درگیری بین روسیه و اوکراین چگونه بر بازارها تأثیر می گذارد و میتواند فرصت های معاملاتی در بازار ایجاد می کند؟

به گفته ایالات متحده، تهاجم ارتش روسیه به اوکراین هر لحظه ممکن است با حضور حدود 130000 سرباز روس در مرز با اکراین رخ دهد. آخرین هشدار در مورد این موضوع در روز جمعه داده شد و همین امر قیمت نفت را به بالاترین حد خود رساند و در عین حال دلار و ین ژاپن (ارزهای امن یا Safe Heaven) را تقویت کرد. از آنجایی که هنوز درگیری جدی آغاز نشده است میتوان انتظار داشت که رشد قیمتی های اخیر بازار با کمی اصلاح قیمتی روبرو شوند. با این حال، ادامه تنشها می تواند قیمت نفت خام وست تگزاس (WTI) را به بالای 100 دلار برساند و باعث سقوط بیشتر بازار سهام شود.

درگیری روسیه و اوکراین چه تأثیری بر بازارها خواهد داشت؟

اساساً، نگرانی‌های ژئوپلیتیکی باعث تقویت دلار و ین ژاپن (ارزهای امن یا Safe Heaven) می‌شود. فرانک سوئیس نیز می تواند از این افزایش ارزش بهره مند شود اما به میزان کمتر.

تنش‌ها بین روسیه و اوکراین در ماه‌های اخیر افزایش یافته است و اخبار نگران‌کننده اخیر حاکی از جنگ قریب‌الوقوع بوده است. ایالات متحده از اواخر سال گذشته چندین بار هشدار داده بود که روسیه در پی جمع آوری نیروهای خود در مرز با اوکراین است و آنها می توانند در اواخر ژانویه اقدام به حمله کنند.

برخی گمان می‌کنند که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، با این اقدام در پی گرفتن امتیاز از غرب، یعنی لغو برخی تحریم‌ها، لغو بحث عضویت اکراین در ناتو و آغاز به کار پروژه نورد استریم ۲ (خط لوله بحث‌برانگیز که گاز روسیه را مستقیماً و بدون استفاده از خاک اکراین به آلمان انتقال میدهد) است. با این وجود، ایالات متحده تهدید کرده است که اگر روسیه به اکراین حمله کند، تحریم های شدیدی را اعمال خواهد کرد.

با همه این تفاصیل، احتمال وقوع یک جنگ کم است. احتمالاً روسیه از گرفتن این آرایش جنگی به عنوان ابزار چانه زنی استفاده میکند و بدنبال اشغال اکراین نیست و صرفا میخواهد حیطه کنترل خود را در مناطق شرقی اوکراین (کریمه) نگه دارد.

با این حال، چنانچه درگیری رخ دهد، بازارها مالی به این مساله واکنش سریع نشان خواهند داد و میتواند باعث ایجاد جو روانی در بین معامله گران در جهت فروش سهام و خرید دلار آمریکا شود چون دلار به عنوان یک ارز Safe Heaven میتواند پناهگاه امنی برای اکثر معامله گران باشد است که همین امر باعث افزایش ارزش برابری دلار آمریکا خواهد شد. یکی دیگر از ارزهایی که در چنین شرایطی مورد استقبال شدید قرار خواهد گرفت، ین ژاپن است. چنین سناریویی همچنین میتواند باعث رشد ارزش فرانک سوییس (سوییس به عنوان یک کشور همیشه بی طرف در درگیریهای نظامی)شود، اما قاعدتا به میزانی کمتر از ین ژاپن و دلار آمریکا.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان