وبلاگ

بررسی نتایج احتمالی نشست امروز شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا

ECB
اخبار

بررسی نتایج احتمالی نشست امروز شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا

امروز، پنجشنبه 28 اکتبر، بانک مرکزی اروپا تصمیمات جدید خود در مورد سیاستهای پولی اروپا را اعلام خواهد کرد. انتظار می رود بانک مرکزی اروپا نرخ بهره اصلی را بدون تغییر در 0% نگه دارد. با این وجود، انتظار میرود که آنها اقدامات اولیه ای در جهت کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه اروپا نیز بردارند.

نرخ بهره اصلی در حال حاضر 0 درصد است، در حالی که نرخ تسهیلات و نرخ سپرده به ترتیب 0.25 درصد و منفی 0.5 درصد است و با این شرایط، فعالین بازار انتظار افزایش نرخ بهره تا پایان سال 2022 را دارند.

“دیگر جایی برای اظهار نظرهای محافظه کارانه از طرف مدیران بانک مرکزی اروپا وجود ندارد”

تاکنون، سیاستگذاران اروپایی از ارائه یک برنامه مشخص برای کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه اروپا خودداری کرده‌اند و در عوض مواضع محافظه‌کارانه خود را حفظ کرده‌اند. فعالان بازار امیدوارند، کریستین لاگارد (رییس بانک مرکزی اروپا)، حداقل نقشه راهی برای کاهش سقف برنامه بازخرید اوراق قرضه اروپا (PEPP) تا پایان امسال را ارائه کند، زیرا سیاست گذاران نمی توانند فشارهای تورمی فزاینده کنونی را نادیده بگیرند. تورم فصلی نقطه به نقطه اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر 3.4 درصد بود که بالاترین میزان در 13 سال گذشته است، در حالی که شاخص قیمت مصرف کننده آلمان (نرخ تورم) در همان دوره 4.1 درصد افزایش یافته است که بالاترین رقم در تقریباً سه دهه اخیر محسوب میشود.

همچنین بر اساس اطلاعات منتشر شده در روز سه شنبه، انتظارات تورمی منطقه یورو برای اولین بار در بیش از هفت سال گذشته، از هدف بانک مرکزی اروپا (2 درصد) فراتر رفت و به 2.0509 درصد رسید. در عین حال، افزایش قیمت انرژی و تنگناهای زنجیره تامین نیز به فشارهای افزایش قیمت اضافه شده اند.

سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا تا کنون سعی در کم اهمیت جلوه دادن نگرانی‌ها در مورد افزایش تورم داشتند. حتی خانم لاگارد در اوایل اکتبر گفت: “بانک مرکزی به مشکلات زنجیره تامین و کمبود عرضه یا افزایش قیمت انرژی واکنش بیش از حدی نشان نخواهد داد، زیرا سیاست پولی ما نمی‌تواند مستقیما بر این حوزه ها تاثیر بگذارد.” همچنین، سایر اعضای شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا با اظهار نظرهای متعدد خود به تقویت این باور که “تورم بالا احتمالا گذرا خواهد بود” دامن زدند.

“چه نتیجه ای میتوان از نشست امروز این شورا انتظار داشت؟”

به طور کلی، انتظار میرود صحبتها حول محور یک جدول زمانی برای لغو برنامه اضطراری بازخریداوراق قرضه اروپا (PEPP)، احتمالا تا پایان مارس 2022، باشد اما فعلا انتظار هیچگونه تغییری در نرخ های بهره نمی رود.

با توجه به مواضع محتاطانه معمول خانم کریستین لاگارد، سخنرانی امروز او احتمالا چالش برانگیز خواهد بود و وی مجددا سعی در متعادل کردن انتظارات بازار با مواضع محتاطانه خود خواهد داشت زیرا با وجود شرایط تورمی و نگران کننده کنونی، او همچنان باید بتواند بازارها را متقاعد کند که می‌توان با کند شدن نرخ رشد قاره سبز، تورم فزاینده و نگرانی‌های مرتبط با کووید کنار آمد و در عین حال گام‌هایی برای عادی‌سازی شرایط اقتصادی و برگشت به دوره قبل پاندمی کرونا برداشت. بر همین اساس، کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست و صحبتهای خانم لاگارد حتی می‌تواند تاثیرات عمیقتری از نتایج نهایی این نشست بر روی یورو داشته باشد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان