وبلاگ

حرکت اصلاحی اخیر ارزش دلار آمریکا به زودی پایان می یابد

USD W
اخبار

حرکت اصلاحی اخیر ارزش دلار آمریکا به زودی پایان می یابد

دلار آمریكا هنوز راه زیادی تا رسیدن به یک سقف ارزشی مورد انتظار دارد. افزایش سرسام آور قیمت انرژی به علت خودداری کنسرسیوم اوپک+ از افزایش تولید بر فشارهای تورمی جهانی افزوده است. همچنین مشکلات پسا کرونایی زنجیره تامین کالا که باعث ایجاد اخلال در تولید شده را میتوان به عنوان یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت ها و افزایش تورم دانست که تمام این مسایل تاثیر مستقیمی بر اقتصاد تورمی کنونی آمریکا داشته و باعث رشد ارزش دلار شده است.

از طرفی دیگر، دلار آمریکا به علت خوشبینی بسیار زیاد فعالین بازار نسبت به شروع برنامه کاهش بازخرید اوراق قرضه آمریکا (Quantitive Easing Tapering Program) توسط فدرال رزرو در ماه نوامبر و همچنین به علت افزایش مداوم تورم طی چند ماه گذشته، قدرتمندتر شده است. علاوه بر این، افزایش اخیر در نرخ بهره اوراق بهادار خزانه داری ایالات متحده نیز تقاضا برای دلار را بالا برده و به طبع باعث تقویت بیشتر دلار آمریکا شده است.  

به نظر می رسد مقامات فدرال رزرو از گزارش مایوس کننده اخیر میزان ایجاد اشتغال در بخشهای غیرکشاورزی که در اوایل این ماه منتشر شد، خیلی ناامید نشده اند و همچنان مصمم به شروع برنامه کاهش بازخرید اوراق قرضه آمریکا در آینده نزدیک هستند. صورتجلسه آخرین جلسه شورای سیاستگذاری فدرال رزرو که چهارشنبه گذشته منتشر شد، نشان داد که شانس زیادی برای شروع این برنامه از اواسط نوامبر وجود دارد که احتمالا تا اواسط 2022 سقف این بسته حمایتی به صفر خواهد رسید. با این وجود، افزایش نرخ بهره رسمی در ایالات متحده موضوع دیگری است و جرومی پاول، رییس فدرال رزرو، تا کنون بارها تاکید داشته که برداشته شدن این برنامه حمایتی به طور خودکار به معنای افزایش نرخ بهره رسمی در کشور نیست.

با وجود اظهارات اخیر مقامات فدرال رزرو در جهت عدم وجود هیچگونه برنامه ای برای افزایش نرخ بهره، فعالین بازار همچنان به افزایش نرخ بهره توسط بازار اعتبارات آمریکا (نه توسط مقامات رسمی فدرال رزرو) پس از اعلام شروع برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه در این کشورامیدوارند و همین امر نیز اخیرا باعث افزایش بیش از پیش علاقه سرمایه گذاران به خرید دلار آمریکا شده است.

در نهایت میبایست توجه داشت که تمامی مطالب ذکر شده بسته به تصمیم قاطع فدرال رزرو برای شروع به کوچک کردن این برنامه حمایتی مالی است و اگر به دلایلی همچون نتایج ضعیف ماه پیش بازار کار آمریکا، فدرال رزرو تصمیم محتاطانه دیگری مبنی به تعویق انداختن مجدد شروع این برنامه بگیرد، حرکت اصلاح ارزشی دلار آمریکا به صورت عمیقتری ادامه پیدا خواهد کرد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان