وبلاگ

هفته پیش رو: آمار حقوق و دستمزد اشغال غیرکشاورزی آمریکا

upcoming events
اخبار

هفته پیش رو: آمار حقوق و دستمزد اشغال غیرکشاورزی آمریکا

در این هفته، همه نگاه ها به آخرین گزارش اشتغال ایالات متحده خواهد بود چون این گزارش میتواند مهمترین عامل در جهت اعلام شروع برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه آمریکا باشد. مازاد بر این، اخبار اقتصادی مهمی نیز از اروپا، کانادا و استرالیا خواهیم داشت.

آمار جدید میزان تورم، اشتغال و دلار:

اخیراً گمانه زنیهای زیادی در مورد نگرانیها از شیوع گونه دلتا ویروس کرونا در آمریکا و احتمال به تعویق افتادن برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه آمریکا، انجام شده است. با این وجود شاهد رشد نسبی اقتصاد آمریکا در این مدت بودیم و به نظر نمی آید این چرخ اقتصادی به این زودیها از حرکت بازایستد. 

اقتصاد آمریکا در حال حاضر گستره وسیعتری از دوران قبل از بحران کرونا پیدا کرده است، بازار کار با سرعت خیره کننده ای در حال بهبود است و بعید است نرخ تورم به این زودی روند کاهشی به خود بگیرد. دادگاه عالی آمریکا ممنوعیت “اخراج مستاجرانی که توانایی پرداخت اجاره بها در دوره همه گیری را نداشتند” را برداشت که این امر باعث رونق بازار اجاره و گردش پول در این بازار میشود. از طرفی، کنگره آمریکا به تازگی بسته بزرگ مالی برای تقویت زیرساختها در آمریکا را تصویب کرد که دوره جدیدی از هزینه کردهای زیرساختی و ایجاد شغل را بوجود خواهد آورد. 

از این رو، شیوع مجدد گونه دلتا ویروس کرونا میتواند صرفا به مانند یک سرعت گیر در جاده بهبودی اقتصادی آمریکا باشد. حتی در بدترین حالت شیوع موج جدیدی از این بیماری، این مساله قطعا فشار بیشتری بر سیاستمداران وارد می کند و شانس تصویب یک بسته عظیم چند تریلیون دلاری جدید را افزایش می دهد. فدرال رزرو به وضوح در حال بررسی و آماده سازی بازارها برای تصمیم گیری در مورد شروع برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه است و سرمایه گذاران هنوز در حال گمانه زنی بر سر موعد شروع این برنامه هستند.

گزارش مشاغل جدید در آمریکا که در روز جمعه، 3 سپتامبر منتشر میشود، می تواند نقطه پایانی برای تمام این گمانه زنیها باشد. پیش بینی میشود میزان شغلهای غیرکشاورزی جدید ایجاد شده در ماه آگوست به 763 هزارعدد برسد که در صورت وقوع، باعث کاهش 0.2 درصدی نرخ بیکاری (5.2 درصد) خواهد شد که این امر میتواند امیدها برای بازگشت بازار کار آمریکا به حداکثر ظرفیت خود تا پایان امسال را زنده کند.

در مورد ارزش دلار نیز میتوان گفت که، چشم انداز امیدوار کننده ای دارد. این که فدرال رزرو در سپتامبر یا نوامبر برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه آمریکا را شروع کند اهمیت چندانی ندارد چون با شروع این برنامه تا پایان سال میلادی جاری سالها، ایالات متحده همچنان بسیار جلوتر از شروع چنین روندی توسط بانک مرکزی اروپا و BoJ حرکت میکند، که این مساله باعث قدرت گرفتن دلار آمریکا در برابر ارزهای دیگر به خصوص یورو و ین ژاپن خواهد شد. گذشته از گزارش میزان اشتغال ایجاد شده در ماه آگوست، بازارها همچنین بر شاخصهای میزان هزینه کرد مدیران صنایع و کسب و کارها خدمات محور در ماه آگوست تمرکز خواهند داشت.

قاره اروپا و اقتصادش:

در اروپا، اخبار مهم اقتصادی هفته با گزارش اولیه تورم آلمان در ماه آگوست (اوایل روز دوشنبه) شروع خواهد شد. نرخ تورم کلی در منطقه یورو روز سه شنبه (یک روز قبل از انتشار آمار بیکاری آلمان در ماه جولای) منتشر می شود و در روز جمعه نیز گزارش مهم شاخص خرده فروشی اروپا را خواهیم داشت.

اقتصاد اروپا، اخیراً به دلیل افزایش میزان واکسیناسیون سراسری و لغو بسیاری از محدودیت های اجتماعی جان تازه ی گرفته است. با این حال، این روند رو به بهبود اوضاع اقتصادی در اروپا همچنان کندتر از آمریکا است و اقتصاد اروپا هنوز تا رسیدن به اندازه خود در قبل از بحران کرونا فاصله دارد. لذا، نگرانیها در مورد اینکه رشد اقتصادی اخیر در نتیجه برداشته شدن محدودیتهای اجتماعی و بازگشایی کسب و کارها بوده و امکان دارد به زودی روند رو به رشد خود را از دست بدهد همچنان وجود دارد.

با این وجود، نرخ واکسیناسیون بسیار بالا در اروپا میتواند تهدید شیوع موج دلتا ویروس کرونا را بشدت کاهش داده و یک نقطه امیدواری برای ادامه روند رو به رشد اقتصادی این قاره محسوب شود. علاوه بر این، سرانجام صندوق بازیابی اقتصادی اروپا شروع به کار کرد که میتواند کمک بزرگی به احیا اقتصادهای آسیب خورده مانند ایتالیا باشد. اما مساله اینجاست که شاید ظرفیت کنونی این صندوق نتواند تغییری واقعی ایجاد کند و نیاز به افزایش این ظرفیت هم اکنون نیز محسوس است. از طرفی، با توجه به افزایش بدهی های دولت های اروپایی، فعلا تمایلی سیاسی چندانی برای افزایش ظرفیت این صندوق مشاهده نمیشود.

در مجموع میتوان گفت که عملکرد اقتصادی اروپا در حال بهبود است اما اصلا چشمگیر نیست و بانک مرکزی اروپا به خوبی از این امر آگاه است و به همین دلیل بر تعهد خود مبنی بر عدم افزایش نرخ ها در سال های آینده تاکید دارد که طبیعتا، این موضوع نمیتواند به ارزش برابری یورو در مقابل دیگر ارزها (که بانکهای مرکزی شان کم و بیش در حال حرکت به سمت افزایش نرخ بهره هستند) کمکی کند. حال باید دید که شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا چه تمهیدات دیگری در جهت تقویت روند رشد اقتصادی و ارزش برابری یورو میتواند اتخاذ کند.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان