وبلاگ

مروری بر وقایع اقتصادی مهم هفته

News Briefs
اخبار

مروری بر وقایع اقتصادی مهم هفته

ایالات متحده: داده های اقتصادی ماه اکتبر در آمریکا هیچ نشانی از احتمال کاهشی شدن نرخ تورم نداشت
  • در هفته گذشته، زنگ خطر تورم افسار گسیخته در آمریکا به صدا درآمد زیرا شاخص قیمت مصرف کننده (نرخ تورم) در ماه اکتبر به میزان قابل توجه 0.9 درصد افزایش یافت و نرخ تورم سالانه به بیش از 6 درصد رسید که این میزان بالاترین مقدار نرخ تورم در طی 30 سال گذشته بود. به همین دلیل، ترس از تورم افسار گسیخته و انتظار شرایط حادتر تورمی در میان مصرف کنندگان آمریکایی افزایش یافته و شاخص احساسات مصرف کننده در این کشور کاهش پنج واحدی را تجربه کرد. علاوه بر این، تعداد فرصت های شغلی در ماه سپتامبر با رشد 420 هزار واحدی به عدد 10.4 میلیون رسید که عمدتا نه به علت رشد بازار کار آمریکا بلکه به دلیل میزان بالای ترک شغل و یا تلاش برای تغییر شغل (به دلیل شرایط حقوقی و کاری بهتر) توسط کارگران آمریکایی بود که این مساله به خودی خود به معنای کند شدن روند بهبود بازار کار ایالات متحده است.
  • رویدادهای اقتصادی آمریکا در هفته جاری: شاخص های خرده فروشی ماهانه و شاخص تولید صنعتی (روز سه شنبه)، شاخص ساخت و ساز و مجوزات جدید ساخت مسکن (روز چهارشنبه)، گزارش فدرال رزرو فیلادلفیا در مورد میزان تولید کارخانه این ایالت و میزان درخواست های جدید برای حقوق بیکاری در آمریکا (روز پنجشنبه)
بین المللی: رشد اقتصادی بریتانیا در سه ماهه سوم به شدت کاهش یافت
  • رشد تولید ناخالص داخلی بریتانیا در سه ماهه سوم به شدت کاهش یافت و به 1.3 درصد در سه ماهه سوم رسید. همچنین، شاهد افزایش قابل توجه هزینه های مصرف کننده بودیم در حالی که میزان سرمایه گذاری تجاری با رشد قابل توجهی همراه نبود که این داده های اقتصادی گمانه زنی ها در مورد احتمال افزایش 0.15 درصدی نرخ بهره رسمی انگلستان توسط شورای سیاستگذاری پولی بانک مرکزی این کشور در ماه آینده (دسامبر) را افزایش داده است. با این حال، اتخاذ تصمیمات سوپرایز کننده توسط این بانک مسبوق به سابقه است همانند آنچه درآخرین اعلامیه این نهاد (تصمیم به عدم افزایش نرخ بهره با وجود انتظارات زیاد بازار) اعلام شد. 
  • بسته جدید کمکهای مالی دولتی ژاپن برای حمایت از شرکتها و خانواده های ژاپنی و همچنین میزان رشد تولید ناخالص داخلی و تورم نقطه به نقطه چین در هفته گذشته (که بر خلاف نظر تحلیلگران با اندکی رشد روبرو بود) نیز از مسایلی بود که توجهات زیادی به خود جلب کرد.
  • رویدادهای مهم اقتصادی بین المللی در هفته جاری: شاخص تولید ناخالص داخلی ژاپن و شاخص فروش خرده‌فروشی و تولید صنعتی چین (روز دوشنبه)، نشست شورای سیاستگذاری پولی بانک مرکزی استرالیا، شاخص میزان دستمزد، میزان درخواست برای حقوق بیکاری و نرخ بیکاری انگلستان و همچنین شاخص 3 ماهه بازار کار و تولید ناخالص داخلی اروپا (روز سه شنبه)، شاخص قیمت تولید کننده نیوزلند، تراز تجاری ژاپن و شاخص تورم بریتانیا و کانادا (روز چهارشنبه)، شاخص انتظارات تورمی نیوزلند، تراز تجاری سوییس و شاخص تغییر اشغال غیر کشاورزی کانادا (روز جمعه)
شرایط نرخ بهره و بازار اعتبارات آمریکا:
  • به احتمال زیاد، در سای 2022 فدرال رزرو به برنامه کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه خود سرعت خواهد بخشید. همچنین انتظار میرود که نرخ تورم کلی ایلات متحده در سال 2022 از میانگین سال جاری (4.7 درصد) فراتر رفته و به عدد ​​​​5.2٪ برسد که این افزایش نرخ تورم به احتمال بسیار زیاد شورای سیاستگذاری فدرال رزرو را وادار به افزایش نرخ بهره در چند مرحله طی سال آینده خواهد کرد.
  • افزایش گسترده اعتبار، میزان کل اعتبارات دریافتی خانوارهای آمریکایی با 286 میلیارد دلار (1.9 درصد) رشد به نسبت سه ماهه دوم سال جاری به عدد 15.2 تریلیون دلار رسیده که برای اولین بار از مرز 15 تریلیون دلار گذشت.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان