وبلاگ

مروری بر وقایع اقتصادی مهم هفته

News Briefs
اخبار

مروری بر وقایع اقتصادی مهم هفته

ایالات متحده: رشد قابل توجه شاخص خرده فروشی ایالات متحده

شاخص خرده‌فروشی ماه اکتبر در ایالات متحده با 1.7 درصد افزایش روبرو بود، که این رشد عمدتا به دلیل افزایش سفارشات و فروش اینترنتی برای تعطیلات کریسمس بود. با وجود اینکه افزایش شاخص خرده فروشی در آمریکا با افزایش مجدد نرخ تورم همراه بوده، اما به نظر می آید این افزایش نرخ تورم باعث از میان رفتن اعتماد مصرف کنندگان آمریکایی به شرایط تورمی کنونی نشده و از میزان هزینه کرد این خانوارها نکاسته است. شاخص تامیین مصالح و منابع ساخت و ساز نیز با 0.7 درصد کاهش روبرو بود و سازندگان مسکن همچنان در تامین منابع لازم برای ساخت و ساز با مشکلاتی مواجه هستند که دلیل اصلی این امر نیز بالا رفتن میزان تقاضا در بازار مسکن آمریکا و مشکلات کنونی زنجیره تامین در ابعاد بین المللی است.

  • رخدادهای مهم اقتصادی آمریکا در هفته آینده: شاخص فروش خانه (روزهای دوشنبه و چهارشنبه)، شاخص خرید صنایع و شرکتهای ارائه دهنده خدمات (روز سه شنبه)، گزارش اولیه تولید ناخالص داخلی، میزان درخواست جدید برای حقوق بیکاری، شاخص هزینه کرد شخصی، شاخص فروش کالاهای بادوام و شاخص هزینه کرد شخصی (روز چهارشنبه)
بین المللی: تابستان اقتصادی سخت ژاپن و چشم اندازهای مثبت اقتصادی پیش روی این کشور

گزارش تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم در ژاپن، نشان دهنده یک دوره چالش برانگیز اقتصادی دیگر برای این کشور بود که این افت اقتصادی عمدتا به دلیل اعمال محدودیت‌های مرتبط با پاندمی کرونا در توکیو و مناطق اطراف آن بود. تولید ناخالص داخلی کلی این کشور با 0.8 درصد کاهش در مقایسه با سه ماهه دوم روبرو بود. همچنین، کاهش چشمگیر شاخص سرمایه گذاری و هزینه کرد خانوارهای ژاپنی را شاهد بودیم. با این وجود، چشم انداز اقتصاد ژاپن برای سه ماهه چهارم امسال و با توجه به لغو گسترده محدودیتهای اجتماعی پاندمی کرونا و همچنین تصویب بسته محرک مالی جدید دولت این کشور در هفته ای که گذشت، بسیار روشنتر مینماید.

رخدادهای اقتصادی بین المللی در هفته آینده:

  • شاخص اعتماد مصرف کنندگان اروپا (روز دوشنبه)
  • شاخص خرده فروشی نیوزلند، شاخص خرید صنایع و شرکتهای ارائه دهنده خدمات استرالیا، شاخص خرید صنایع و شرکتهای ارائه دهنده خدمات آلمان، شاخص خرید صنایع و شرکتهای ارائه دهنده خدمات فرانسه، شاخص خرید صنایع و شرکتهای ارائه دهنده خدمات کل اروپا، شاخص خرید صنایع و شرکتهای ارائه دهنده خدمات انگلستان (روز سه شنبه) 
  • نشست شورای سیاستگذاری بانک مرکزی نیوزلند، اعلام نرخ بهره رسمی نیوزلند، گزارش اقتصادی بانک کریدیت سوییس در مورد وضعیت اقتصادی سوییس، شاخص اعتماد به وضعیت اقتصادی 6 ماهه آتی در آلمان (روز چهارشنبه) 
  • تراز تجاری نیوزلند، شاخص 3 ماهه تولید ناخالص داخلی آلمان، شاخص اعتماد مصرف کنندکان به شرایط اقتصادی آلمان، سخنرانی رییس بانک مرکزی اروپا (کریستسن لاگارد)، سخنرانی رییس بانک مرکزی انگلستان (اندرو بیلی) (روز پنجشنبه)
  • نرخ تورم اصلی ژاپن (توکیو)، شاخص خرده فروشی ماهانه استرالیا، شاخص قیمت واردات آلمان، تولید ناخالص داخلی سوییس (روز جمعه)
نرخ بهره در ایالات متحده:

با توجه به انباشت بدهی دولت فدرال از زمان شروع همه گیری کرونا، نگرانی هایی بابت افزایش نرخ بهره وامهای بلند و میان مدت در بازار اعتبارات بوجود و همچنین میزان کنونی بدهی های دولت فدرال وجود دارد. با این وجود و بر اساس گزارش عملکردی فدرال رزرو، وضعیت کاملا قابل کنترل به نظر می رسد.

بازار اعتبارات ایالات متحده: 

خبرهای متعددی در هفته گذشته حاکی از اعمال تغییرات ساختاری در شرکتهای بزرگ و مطرح آمریکایی در آستانه شروع سال جدید میلادی بودند. با توجه به اینکه شرایط تورمی کنونی حداقل در کوتاه‌مدت باقی خواهد ماند، انتظارات بازار اعتبارات برای افزایش نرخ بهره رسمی در آمریکا در طی سال آینده افزایش یافته و میزان وام دهی بر اساس نرخ بهره کنونی کاهش چشم گیری داشته است. به نظر می آید بسیاری از شرکت‌های فعال در این بازار استراتژی‌های جدیدی را برای وام دهی در سال 2022 اتخاذ کرده اند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان