وبلاگ

مروری بر وقایع اقتصادی مهم هفته

News Briefs
اخبار

مروری بر وقایع اقتصادی مهم هفته

ایالات متحده: با وجود نتایج ضعیف میزان ایجاد اشتغال در ماه نوامبر و نگرانیها در مورد گونه جدید ویروس کرونا، جرمی پاول از امکان کاهش سریعتر سقف بازخرید اوراق قرضه آمریکا  صحبت کرد

هفته ای که گذشت، هفته ای پر از اخبار اقتصادی بود و بیشتر اخبار نیز حول محور گونه امیکرون کرونا بود. تغییر لحن جرمی پاول در اظهارات اخیرش در کنگره آمریکا، گمانه زنیها در میان اقتصاددانان و فعالین بازار در مورد نتایج نشست 15 دسامبر شورای سیاستگذاری پولی فدرال رزرو را افزایش داده است. در همین حال، شاخص میانگین حقوق و دستمزد در حدود 25% از آنچه پیش بینی میشد کمتر بود و میزان ایجاد اشتغال در ماه نوامبر با 343 هزار شغل کمتر در عدد 210 هزار قرار گرفت (پیش بینی ها حدود 553 هزار شغل جدید در ماه نوامبر بود). با این حال، نرخ بیکاری با 0.4 درصد کاهش به 4.2 درصد رسید که بهتر از پیش بینیها (4.5 درصد) ظاهر شد. شاخص خرید مدیران صنایع و بخش خدمات (ISM) با رشد قوی 4.2 واحدی به بهبود قابل توجه شرایط حوزه تولید و خدمات اشاره داشت، در حالی که شاخص اعتماد مصرف کننده با اندکی کاهش روبرو بود و هزینه های ساخت و ساز نیز کمی تعدیل شد.

  • اخبار اقتصادی مهم آمریکا در هفته جاری: تراز تجاری (روز سه شنبه)، گزارش میزان موقعیت های جدید شغلی (روز چهارشنبه)، میزان درخواست حقوق بیکاری (روز پنجشنبه) نرخ تورم ماهانه (جمعه)

بین‌المللی: نرخ تورم نوامبر منطقه یورو و تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه سوم کانادا تیتر اخبار شد

نرخ تورم نقطه به نقطه اروپا در ماه نوامبر به بالاترین حد خود طی 14 سال گذشته یعنی 4.9 درصد رسید و اعمال قرنطینه های جدید موج جدیدی از نگرانیها را در قاره سبز براه انداخته است. همچنین، شاهد تکرار مواضع محتاطانه بانک مرکزی اروپا بودیم که امیدها برای اعلام هر گونه برنامه ای جهت کاهش سقف بازخرید اوراق قرضه و افزایش نرخ بهره رسمی در سال آتی میلادی را کاهش داده است. همچنین، تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم کانادا با افزایش 5.4 درصدی روبرو بود و بازار کار این کشور رشد بسیار قابل توجهی را نشان داد که این مساله گمانه زنیها برای احتمال افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا را در نشست آتی شورای سیاستگذاری این بانک در روز چهارشنبه (8 دسامبر)، افزایش داده است. در چین، شاخص خرید مدیران صنایع و بخش خدمات در ماه نوامبر با رشد روبرو بود، اما به علت محدودیت‌های مرتبط با پاندمی و کاهش رشد بخش املاک و مستغلات، چشم‌انداز رشد اقتصادی این کشور همچنان نامشخص است.

اخبار اقتصادی مهم بین المللی در هفته جاری:

  • شاخص قیمت کالا نیوزلند، شاخص سفارشات خرید کارخانه جات آلمان و شاخص اعتماد مصرف کننده اروپا (روز دوشنبه)
  • شاخص میزان درآمد و خرج کرد ژاپن، نتایج نشست شورای سیستگذاری بانک مرکزی استرالیا و نرخ بهره رسمی در این کشور، نرخ بیکاری سوییس، شاخص تولید صنعتی آلمان، گزارش اقتصادی ZEW آلمان، گزارش اولیه تولید ناخالص داخلی 3 ماهه اروپا، تراز تجاری و شاخص خرید مدیران صنایع و بخش خدمات کانادا (روز سه شنبه)
  • تولید ناخالص داخلی 3 ماهه ژاپن، نشست شورای سیاستگذاری بانک مرکزی کانادا و نرخ بهره رسمی این کشور (روز چهارشنبه)
  • شاخص خرید مدیران صنایع و بخش خدمات چین و نرخ تورم چین، (روز پنجشنبه)
  • نرخ تورم ماهانه آلمان، تولید ناخالص داخلی و شاخصهای تولید، خدمات و ساخت و ساز انگلستان (روز جمعه)

بررسی وضعیت نرخ بهره: آیا فدرال رزرو در مسیر افزایش نرخ بهره قرار دارد؟

جرمی پاول، رئیس فدرال رزرو در هفته ای که گذشت توجه بسیاری از فعالان بازار را به خود جلب کرد و اذعان داشت که “در حال حاضر به نظر می رسد که عواملی که باعث افزایش تورم می شوند تا سال آینده باقی خواهند ماند.” رئیس فدرال رزرو همچنین گفت که شورای سیاستگذاری فدرال رزرو ممکن است سرعت “کاهش” بازخرید سقف اوراق قرضه خود را افزایش دهد که این اظهار نظرها گمانه زنیها برای افزایش نرخ بهره در آمریکا در اوایل سال آتی میلادی را افزایش داده است. 

بررسی بازار اعتبارات ایالات متحده: درخواست اعتبارات توسط خانواده های آمریکایی به میزان قبل از شروع همه گیری کرونا برگشته است

میزان درخواست ها برای دریافت کارت اعتباری اکنون به سطح قبل از همه‌گیری کرونا افزایش یافته است که نشان دهنده رشد میزان هزینه کرد خانوارها و مصرف‌ کنندگان به میزان  قبل از همه‌گیری است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان