وبلاگ

صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) چیست و نحوه عملکرد این اکوسیستم به چه صورت است؟

DEFI 02
رمز ارزها

صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) چیست و نحوه عملکرد این اکوسیستم به چه صورت است؟

DeFi مخفف عبارت Decentralized Finance (صنعت مالی غیرمتمرکز) است، یک سیستم مالی جدید که بر روی بلاک چین ساخته شده است. DeFi برای اولین بار بر روی شبکه اتریوم ارائه شد و همچنان محبوبترین پروژه های این صنعت هنوز در پلتفرم اتریوم قرار دارند. با این حال، پلتفرم‌های ارائه دهنده قرارداد هوشمند مانند Polkadot و Tezos نیز دارای پروژه‌های محبوب DeFi هستند.

پروژه های DeFi خدمات متنوعی را ارائه می دهند، از جمله:

  • وام دهی غیرمتمرکز
  • استقراض با وثیقه
  • سرمایه گذاری بر حساب های دارای بهره
  • صرافی های غیرمتمرکز
  • توکن هایی که ارزش سهام و کالاها را منعکس می کنند
  • استیبل کوین هایی که منعکس کننده ارزش قیمت ارزهایی مانند USD و EUR هستند

همه این پروژه‌ها و توکنهای DeFi آن‌ها بر روی بلاک چین ساخته شده‌اند تا برای همه در جهان قابل دسترسی باشند. هیچ فرآیند ثبت نام یا فرم درخواست خواصی برای مشارکت در این پروژه ها وجود ندارد. علاوه بر این، فرآیند ثبت تراکنش ها به جای چند روز میتواند در چند دقیقه انجام شود.

DeFi چگونه کار می کند؟

پروژه های DeFi در واقع فقط قراردادهای هوشمندی هستند که بر روی بلاک چین ساخته شده اند. نکته جالب در مورد این قراردادهای هوشمند این است که آنها می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. در DeFi این به عنوان پول مشترک شناخته می شود. به عنوان مثال، بسیاری از پروژه های برتر DeFi به نوعی به یونی سواپ (UniSwap) متصل می شوند. پروژه های مختلف DeFi از UniSwap برای تبادل توکن ها استفاده می کنند و کاربر ممکن است حتی نداند که پروژه به Uniswap متصل است.

اصول سرمایه گذاری در پروژه های مالی غیرمتمرکز (DeFi):

قبل از سرمایه گذاری در DeFi، درک ریسکهای سرمایه گذاری در این حوزه بسیار مهم است. میتوان گفت صنعت مالی غیرمتمرکز غرب وحشی اکوسیستم ارزهای رمزنگاری شده است و اگر با این اکو سیستم و نحوه عملکرد آن آشنا نباشید، ممکن است پول زیادی از دست بدهید. اولین نکته اینست که قراردادهای هوشمند یک فناوری نسبتا جدید هستند و توسعه دهندگان این پروژه ها ممکن است اشتباهاتی مرتکب شوند که منجر به ضربه خوردن و یا حتی از بین رفتن آن پروژه شود.

به عنوان مثال، اخیرا شبکه آیرون بانک (Iron Bank) توسط سارقان اینترنتی هک شد که این اتفاق منجر به از سرقت حدود 37 میلیون دلار از داراییهای این شبکه شد. تا قبل از این اتفاق، این پروژه یک پروژه بسیار جذاب و امیدوارکننده با یک تیم اجرایی عالی به نظر می آمد. مدیران این پروژه حتی یک ممیزی امنیتی سطح بالا را توسط دو شرکت مختلف انجام دادند و تحلیلگران امنیتی وجود هرگونه رخنه امنیتی در این شبکه را ناممکن میدانستند اما با این وجود، این شبکه هک شد و مبالغ زیادی از داراییهای قفل شده روی این شبکه به سرقت رفت.

با وجود اینکه حوزه مالی غبرمتمرکز (DeFi) میتواند با ریسکهای زیادی برای سرمایه گذاران همراه باشد، همچنان میتواند، در صورت انتخاب یک پروژه موفق، سوددهی بسیار بالایی را برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد. نکته مهم اینست که قبل از سرمایه گذاری، باید میزان تحمل ریسک از دست دادن سرمایه را در نظر بگیرید. همچنین، باید دانست که دلیل ارزش توکن یک پروژه خواص چیست و چرا میتوان انتظار افزایش ارزش آنها را داشت؟ همچنین میبایست برآورد درستی از پتانسیل طولانی مدت هر پروژه DeFi داشت تا بتوان در بهترین و آینده دار ترین این پروژه ها سرمایه گذاری کرد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان