وبلاگ

قیمت نفت وست تگزاس برای اولین بار از سال 2014 توانست از مرز 80 دلار تجاوز کند

WTI USOIL image
اخبار

قیمت نفت وست تگزاس برای اولین بار از سال 2014 توانست از مرز 80 دلار تجاوز کند

با ادامه نگرانی ها در مورد کسری گاز طبیعی و زغال سنگ در زمستان امسال، بهای نفت در اوایل روز جمعه گذشته توانست برای ساعاتی از مرز قیمتی 80 دلار در هر بشکه تجاوز کند. در ساعات اولیه شروع به کار بازار شرق آسیا در روز جمعه، قیمت نفت وست تگزاش با 2.03٪ رشد به 80.05 دلار رسید و شاخص بین المللی نفت برنت نیز با 1.76٪ افزایش به 83.39 دلار رسید.

قیمت نفت در هفته جاری به دلیل محدودیت عرضه و افزایش تقاضا و همچنین تغییر سوخت برخی نیروگاهها از گاز طبیعی به نفت در اروپا و آسیا (به دلیل نگرانیها از کسری گاز طبیعی در فصل سرما امسال و به طبع بالا رفتن قیمت این کالا) با 4 درصد افزایش روبرو شد.

علاوه بر این، تصمیم گروه اوپک پلاس برای عدم بالا بردن سقف تولید کشورهای عضو این کنسرسیوم حتی با وجود درخواست برای عرضه بیشتر از سوی کشورهای مصرف کننده مثل ایالات متحده، مزید بر علت شد تا قیمت نفت با افزایش کم سابقه ای روبرو شود. اوپک پلاس برنامه افزایش عرضه خود در ماه نوامبر را در همان سطح قبلی 400000 بشکه در روز نگه داشت و در نتیجه این تصمیم، قیمت نفت خام وست تگزاس به بالاترین سطح خود در هفت سال گذشته رسید.

با این وجود، پس از گزارش سازمان مدریت اطلاعات انرژی (EIA) در روز چهارشنبه گذشته مبنی بر افزایش ذخایر نفت خام و همچنین اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، مبنی بر پیشنهاد این کشور به اتحادیه اروپا برای افزایش عرضه گاز طبیعی خود در زمستان، قیمت نفت وست تگزاس با کمی کاهش روبرو شد و تا سطح 75 دلار به ازای هر بشکه کاهش داشت.

با این وجود، در روز پنجشنبه و پس از دریافت گزارشهایی مبنی بر عقب نشینی وزارت انرژی ایالات متحده از مواضع قبلی خود (مبنی بر در نظر گرفتن استفاده از ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده و ممنوعیت صادرات نفت خام این کشور برای تعدیل قیمت نفت) شرایط را مجددا معکوس کرد و رشد مجدد قیمتی این کالا استراتژیک تا سطح 80 دلار را به همراه داشت.

اندیشکده وندا اینسایتز (Vanda Insights) نوشت: “ذخایر مشتقات نفتی ایالات متحده که شامل گازوئیل برای استفاده در حمل و نقل عمومی و مصارف صنعتی و گرمایش در زمستان است، به پایین ترین سطح از سال 2000 رسیده است.”

تحلیگر کالای استراتژیک در بانک ساکسو نیز بیان داشته: “به طور کلی، خطر کسری این کالاهای استراتژیک در فصل سرما هنوز از بین نرفته است و به ویژه چشم انداز جایگزینی گاز طبیعی به جای نفت در برخی نیروگاه ها می تواند ابعاد دیگری از افزایش تقاضا برای نفت خام را روشن سازد.”​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامی:

برای مشاهده بهتر مطالب در تلفن همراه، لطفا تلفن خود را در حالت افقی نگه دارید.

Call Now Buttonتماس با فارسی کپیتال
×

سوالی دارید؟ تیم پشتیبانی فارسی کپیتال همواره در خدمت شماست.

× مشاوره رایگان